احکام مسافر
دین و فطرت// مباحث علمی تاريخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۱ Tavsiye Et Yazdır

احکام مسافر

دیروز بین دوستان راجع به  احکام  مسافر بحث کردیم. یکی از دوستان اظهار داشت، با راحتی های امروزه که مسافر در سفر دارد، آیا باز هم مسأله روزه گرفتن یا نماز مسافرتغییر نخواهد کرد؟ در پاسخ گفتیم که نماز مسافر غیر از نماز مقیم است. یعنی برای مسافر نماز ۲ رکعت و ۳ رکعت تشریع شده، نه این که در اصل ۴ رکعت بوده و بعدا شکسته شده باشد. نماز شکسته فقط در نماز خوف است که نماز ۲ رکعتی یک رکعت خوانده می شود. دیگر نماز شکسته نداریم. اما روزه مسافر، در این باره پاسخ به برسش یکی از عزیزان در ایام ماه مبارک را می آوریم:

سؤال: اگر در ماه مبارک می خواهیم به مسافرت برویم، باید بعد از ظهر راه بیافتیم تا روزه مان قضا نشود. اما ما نمی توانیم که به شرکت هواپیمایی دستور دهیم که پرواز در ماه رمضان بعد از ظهر باشد! چرا من که این قدر مواظب هستم، به خاطر سفری پیش آمده، (سفری که باید حتما بروم، نمی توانم لغو کنم) باید یک روز (تازه معلوم نیست، شاید برگشت من هم همین طور باشد) از قافله روزه داران عقب بیافتم؟

جواب: ترک روزه برای مسافر یک رخصت است، نه عزیمت. به عبارت دیگر مسافر می تواند روزه نگیرد، اما اگر بخواهد می تواند روزه بگیرد و به وقت مسافرت او (قبل یا بعد از ظهر بودن) ربطی ندارد. به آیه قرآن مراجعه کنیم تا مطلب کاملا واضح شود:

أَیَّامًا مَّعْدُودَاتٍ فَمَن کَانَ مِنکُم مَّرِیضًا أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّهٌ مِّنْ أَیَّامٍ أُخَرَ وَعَلَى الَّذِینَ یُطِیقُونَهُ فِدْیَهٌ طَعَامُ مِسْکِینٍ فَمَن تَطَوَّعَ خَیْرًا فَهُوَ خَیْرٌ لَّهُ وَأَن تَصُومُواْ خَیْرٌ لَّکُمْ إِن کُنتُمْ تَعْلَمُونَ [۱]

[در] روزهاى معدودى [بر شما مقرر شده است] هر کس از شما بیمار یا در سفر باشد (می تواند به همان شماره) تعدادى از روزهاى دیگر [را روزه بگیرد] و بر کسانى که [روزه] طاقت‏ فرساست کفاره‏ اى است که خوراک دادن به بینوایى است و هر کس به میل خود بیشتر نیکى کند پس آن براى او بهتر است و اگر بدانید روزه گرفتن براى شما بهتر است.

این جمله آخر تأکید می کند که اگر بتوانید روزه بگیرید بهتر است برای شما. یعنی ترک روزه در مسافرت یک رخصت است، نه یک ممنوعیتی که برخی علما فکر می کنند. پس با خیال آسوده به سفر تان بروید.[۱]  بقره ۱۸۴؛

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş


 ملاحظات

  1. علیرضا dedi ki:

    سلام ممنونم این مطلب مدتها برام سوال بود.

  2. فاطمه dedi ki:

    بسیار عالی است.من شنیده بودم که جمله آخر فقط برای بیان فواید روزه است اما احساس میکنم این تفسیر بسیار بهتر است.

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 199 مرة/مرات