ا همیت و جایگاه تجارت در اسلام
دین و فطرت// اعلانات// اقتصاد اسلامی// پرسش و پاسخ تاريخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ Tavsiye Et Yazdır

 

تجارت در فارسی به‌معنای بازرگانی، و در لغت به‌معنای خرید و فروش، دادوستد و معامله کردن است. تجارت یکی از ضرورت‌های اجتناب‌ناپذیر زندگی اجتماعی

است. اسلام آن را به‌عنوان یکی از منابع  درآمدهای مشروع و مباح قرار داده است. «وَأَحَلَّ اللهُ الْبَیْعَ»؛ خداوند داد و ستد (تجارت) را حلال‌ کرده قرار داده است.»(بقره:۲۷۵)

تجارت موجب فزونی عقل انسان می‌گردد و از مهمترین راه‌های کسب در عرب جاهلی بوده است. خداوند به‌خاطر این‌که مسافرت‌های تجاری به‌سوی یمن و شام را در فصل‌های زمستان و تابستان برای مردم قریش آسان گردانیده بود، بر آنها منت می‌نهد و می‌فرماید: «لِإِیلَافِ قُرَیْشٍ، إِیلَافِهِمْ رِحْلَهَ الشِّتَاءِ وَالصَّیْفِ، فَلْیَعْبُدُوا رَبَّ هَذَا الْبَیْتِ الَّذِی أَطْعَمَهُمْ مِنْ جُوعٍ وَآمَنَهُمْ مِنْ خَوْفٍ»؛ براى [شکر] انس و الفت قریش، [همان] انس و الفت دادن آنان به کوچ زمستانى و تابستانى، پس باید که پروردگار این خانه را پرستش کنند، کسى که آنان را در گرسنگى خوراک داد و در بیمناکى امن و امان بخشید.»(قریش:۱ـ۴)

خداوند در مورد فواید و برکات حج می‌فرماید: «لِیَشْهَدُوا مَنَافِعَ لَهُمْ»؛ تا بر سر منافع (دنیوی و اخروی) خود حضور یابند.(حج: ۲۸) و یکی از این منافع که مورد نظر قرآن است تجارت است. بخاری روایت می‌کند که مسلمانان به هنگام حج از تجارت پرهیز می‌کردند از ترس این‌که مبادا تجارت باعث از بین بردن خلوص نیت یا صفای عبادت‌شان باشد. قرآن کریم نازل شد و با صراحت فرمود: «لَیْسَ عَلَیْکُمْ جُنَاحٌ أَنْ تَبْتَغُوا فَضْلًا مِنْ رَبِّکُمْ»؛ برای شما گناه نیست که از فضل و نعمت خدا (که همان تجارت است) استفاده نمایید.»(بقره:۱۹۸)،(بخاری: ۳/۲۰۹۸)

خداوند در ستایش کسانی که صبح و غروب به مسجد می‌آیند و او را تسبیح می‌کنند، می‌فرماید: «رِجَالٌ لَا تُلْهِیهِمْ تِجَارَهٌ وَلَا بَیْعٌ عَنْ ذِکْرِ اللهِ وَإِقَامِ الصَّلَاهِ وَإِیتَاءِ الزَّکَاهِ»؛ آنان کسانی هستند که تجارت و معامله ایشان را از یاد خدا و انجام نماز و پرداخت زکات بازنمی‌دارد.(نور:۳۷) آنانی که خداوند در این آیه به توصیف و تمجیدشان می‌پردازد، کسانی بودند که تجارت می‌کردند نه این‌که اصلاً کار دنیایی نمی‌کردند، اما تجارت و کارهای دنیایی آنان را از انجام واجبات غافل نمی‌‌کرد و در حین تجارت الله را یاد می‌کردند.

یک‌بار حضرت عمر رضی‌الله‌عنه به اطرافیان خود گفت: ای گروه قریش! مواظب باشید دیگران از شما در تجارت پیشی نگیرند؛ زیرا تجارت یک‌سوم امارت است.(زندگانی عمر:۲۸۰)

 

 

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 208 مرة/مرات