در قرآن کریم برای مکه مکرمه کلمه « أُمَّ الْقُرَى » استفاده میشود. معنی این کلمه چه میباشد وبه خواطر کدام شهر استفاده میشود؟
دین و فطرت// اصول ما در تفسیر قرآن کریم تاريخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۵ Tavsiye Et Yazdır

در قرآن کریم برای  مکه مکرمه  کلمه  «أُمَّ الْقُرَى »  استفاده میشود.  معنی این  کلمه  چه میباشد  وبه خواطر کدام شهر استفاده میشود؟

در سوره زخرف از  آیه  31 یاد میگیریم که مردم مکه ( باییست قرآن از هر دو شهر یکش نازل میشد ) میگفتند . قصدش از همین دوشهر یکشان مکه میبا شد واین را از قران کریم بصورت واضح یا د میگیریم چون در  قرآن کریم ا ز مکه مکرمه به نام« ام القری»           وَکَذَلِکَ أَوْحَیْنَا إِلَیْکَ قُرْآنًا عَرَبِیًّا لِتُنْذِرَ أُمَّ الْقُرَى وَمَنْ حَوْلَهَا) و بدین گونه قرآن )  

 عربى به سوى تو وحى کردیم تا [مردم] مکه و کسانى را که پیرامون آنند هشدار دهى  )

در آیه فوق فهمیده میشود که قرآن کریم به خاطر هشدار  دان حضرت محمد صلی الله علیه وسلم  در ام القرا یعنی مادر شهر ها  وکسانیکه در اطراف آن زندگی میکننند  وحی شده است. از مناطق همجوار مکه مکرمه انسان ها قبلاز اسلام به خاطر حج به این جا تشریف میا وردند از همین خواطر  مکه مکرمه قبلاز اسلام هم به این نام یاد میشدند.  قبلاز اسلام یعنی قبلاز بعثت سیدنا محمد صلی الله علیه وسلم  به پیامبری, مکه مکرمه  به  این نام یا د میشدند. در واقع این نشان میدهد که در قرآن کریم یک نام مکه مکرمه ام القری میبا شد در دو جا قرآن کریم از مکه مکرمه به این نام یا د نموده است. در عین وقت امکان این میرود که مکه مکرمه در زمان جاهلیت  تنها مرکز عبادت نبوده بلکه مرکزتجارت وکلتور هم بوده است . از همین با بت این شهر به نام ام القری معروف شده است.

مآخذ : فاتح اوروم, تصدیق , تبیین ونسخ« نشرات وقف سلیمانیه استانبول ۲۰۱۶صفحه۹۱»

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 424 مرة/مرات