حضرت یونس چرا در شکم ماهی بود؟
دین و فطرت// اعلانات// پرسش و پاسخ// پیامبران در قرآن تاريخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ Tavsiye Et Yazdır

 

حضرت یونس علیه السّلام چهل روز در شکم ماهی بود

و نظیر این مسأله را در داستان حضرت یونس علیه السّلام مشاهده می‌کنیم.

در سوره انبیاء آیه ۸۷ و ۸۸ می‌فرماید:

) وَ ذَا النُّونِ إِذ ذَّهَبَ مُغَاضِبًا فَظَنَّ أَن لَّن نَّقْدِرَ عَلَیْهِ فَنَادَى‏ فىِ الظُّلُمَتِ أَن لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَکَ إِنىّ‏ِ کُنتُ مِنَ الظَّلِمِین‏(

«و همنشین ماهی (حضرت یونس علیه السّلام) را بیاد آور در وقتیکه با حالت خشم و غضب از قوم خود کناره گرفت، و چنین پنداشت که اراده قاهره و مشیّت متقنه ما دامان او را نمی‌گیرد (و فقط این قهر و غلبه مخصوص قوم و افراد شهر اوست؛ و ما او را در شکم ماهی قرار دادیم). پس در ظلمات خدای را بخواند: که هیچ معبودی و مؤثّری در عالم وجود جز ذات اقدس تو نیست! تو منزّهی از هر حمد و ثنا و سپاس ما، و از هر فکر و خیال و وهم و ادراک ما نسبت به ذات ذوالجلال خود (و ما ترا با افکار خود و نیّات ناقصه و عقل ضعیف و سعه وجودی محدود خود طلب می‌کنیم، و تو بالاتر و برتر از وهم و خیال ما هستی) بدرستیکه من از زیان‌کارانم، و بر نفس خود با این افکار و کردار ظالم می‌باشم.

پس آنگاه ما او را بیامرزیدیم و دعای او را اجابت نمودیم و او را از غم و کدورت و تألّم عالم اعتبار رها ساختیم و به عالم حقائق و واقعیّت توحید وارد نمودیم، و سرّ این حقیقت را به او نمایاندیم؛ و این چنین مؤمنین را نجات و رستگاری می‌بخشیم…»

در این واقعه خدای متعال پرده از برخی از اسرار توحید و کیفیّت نفوذ و تنزیل مشیّت خود در عالم کثرات را برمی‌دارد، و غیرت خود نسبت به اراده مطلقه و همسانی و استواء جمیع مخلوقاتش را در جهت ارتباط و انتساب به ذات ربوبی ابراز می‌دارد؛ و عدم انحصار اراده ذات و مشیّت او را در قالبی خاصّ و طریقی مخصوص و شیوه‌ای محدود بیان می‌کند. بلکه ذات اقدس حقّ فعّال ما یشاء‌ و حاکم ما یرید است،‌ و هیچ کس و هیچ تشخّصی نمی‌تواند او را در قالبی محدود کند، و توقّع شیوه‌ای بخصوص را از او داشته باشد. و این نکته‌ای بود که حضرت یونس علیه السّلام به آن نرسیده بود، و مطلب را بر اساس حدس و گمان خود نسبت به قوم و اهالی شهر خود تمام شده می‌پنداشت، و مهر بطلان و نابودی و اضمحلال را بر پیشانی آنان نهاده بود. و این چنین می‌پنداشت: حال که آنان از دستورات رسول خدای متعال سرپیچی نموده‌اند و او را مورد طعن و بی‌توجّهی قرار داده‌اند مستحقّ هرگونه عقاب و عذابی هستند،‌ و خدای متعال نیز چاره‌ای جز اطاعت درخواست و نفرین او ندارد، و باید حتماً قوم او را مستوجب اشدّ عقوبات بنماید، و هیچ راه دیگری جز این راه برای خدا و برای قوم او و بندگانش وجود ندارد.

بنابراین خدای تعالی او را در میان شکم ماهی قرار داد؛ و بنا بر بعضی از روایات حضرت یونس علیه السّلام چهل روز در شکم ماهی بود و به این ذکر مبارک: ( لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَکَ إِنىّ‏ِ کُنتُ مِنَ الظَّلِمِین‏) مشغول بود و به برکت این اربعین خدای متعال پرده از جلوی چشمان او برداشت و او را به یکی از اسرار توحید و عالم تقدیرات و اراده خود آگاه نمود.

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 288 مرة/مرات