آیا در سوره نساء آیه ۳۴ ضرب خانم هارا امر میکنند؟
دین و فطرت// مطالعات زنان تاريخ انتشار: ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ Tavsiye Et Yazdır

ضرب وشتم زنان

به کلمه نشوز وضرب که در آیه ۳۴ سوره نساء میبا شد در عادات ویا سنت  مردم که به کلمه نشوز سر کشی کردن وبه کلمه ضرب هم معنی زدن را داده اند . وبه احادیثی که هم  درین باره وارد شده این معنی را داده اند در نتیجه  این قناعت حاصل شده هست که  در دین اسلام برای مرد ضرب وشتم خانمش جایز میباشد .

خداوند جل جلاله در سوره نساء آیه ۳۴ این چنین امر میکند  برای زوجه های تان که شما از نشوز آنها میتر سید نصیحت بکنید وقول شا یسته ورد بکنید واز بستر شان جدا شوید وآنها را به بستر شان ضرب بکنید

به خواطردرک کردن  معنی مراد این آیه کریمه با ید اول معنی کلمه نُشُوز وَضَرَبَ را فهمید.

نشُوز در لغت : در وقت رفتن به جایی از جای نشستن به نرمی بلند شدن هست[۱]

ضَرَبَ در لغت: الضرب: إیقاع شیء على شیء . یعنی یک چیزی را با لای چیزی دیگروقوع کردن هست [۲]  الوقوع: «ثبوت الشیء وسقوطه» ثابت کردن یک چیز ویا سقط آن هست.  در سنت وعنعنه مردم برای نشوز سرکشی کردن وبرای ضَرَبَ هم معنی شتم وزدن را  داده اند برای احادیث را جع به این موضوع  این چنین معنی داده اند در نتیجه قناعت این حاصل شده هست که  برای شوهر شتم ولت کردن خانمش جایز میباشد.

الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاءِ بِمَا فَضَّلَ اللَّهُ بَعْضَهُمْ عَلَى بَعْضٍ وَبِمَا أَنْفَقُوا مِنْ أَمْوَالِهِمْ فَالصَّالِحَاتُ قَانِتَاتٌ حَافِظَاتٌ لِلْغَیْبِ بِمَا حَفِظَ اللَّهُ وَاللَّاتِی تَخَافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَاهْجُرُوهُنَّ فِی الْمَضَاجِعِ وَاضْرِبُوهُنَّ فَإِنْ أَطَعْنَکُمْ فَلَا تَبْغُوا عَلَیْهِنَّ سَبِیلًا إِنَّ اللَّهَ کَانَ عَلِیًّا کَبِیرًا.

 مردان، کارگزاران و تدبیرکنندگانِ [زندگی] زنانند، به خاطر آنکه خدا مردان را [از جهت توان جسمی، تحمل مشکلات و قدرت روحی و فکری] بر زنان برتری داده، و به خاطر آنکه [مردان] از اموالشان هزینه زندگی زنان را [به عنوان حقّی واجب] می پردازند؛ پس زنان شایسته و درست کار [با رعایت قوانین حق] فرمانبردار [و مطیع شوهر] ند [و] در برابر حقوقی که خدا [به نفع آنان برعهده شوهرانشان] نهاده است، در غیاب شوهر [حقوق و اسرار و اموال او را] حفظ می کنند. و زنانی که از سرکشی و نافرمانی آنان بیم دارید [در مرحله اول] پندشان دهید، و [در مرحله بعد] در خوابگاه ها از آنان دوری کنید، و [اگر اثر نبخشید] آنان را ضرب بکنید؛ پس اگر از شما اطاعت کردند برای آزار دادن آنان هیچ راهی مجویید؛ یقیناً خدا بلند مرتبه و بزرگ است.

نسبت به ما یان ترجمه این آیت اشتباهاتی زیاد دارد اما ما درین جا فقط  بالای ضرب وشتم زنان مسا عی خرج میدهیم. تر جمه صحیح این آیۀ کریمه چنین میباشد.

 مردان سرپرست زنانند به دلیل آنکه خدا برخى از ایشان را بر برخى برترى داده و [نیز] به دلیل آنکه از اموالشان خرج مى کنند پس زنان درستکار فرمانبردارند [و] به پاس آنچه خدا [براى آنان] حفظ کرده اسرار شان را حفظ مى کنند و زنانى را که از جدا شدن  آنان بیم دارید [نخست] پندشان دهید و [بعد] در خوابگاه ‏ها از ایشان دورى کنید و [اگر تاثیر نکرد] آنان را دران جا «خواب گاه شان»نگاه بکنید پس اگر شما را اطاعت کردند [دیگر] بر آنها هیچ راهى [براى سرزنش] مجویید که خدا والاى بزرگ است. [۳]

درین  آیۀ کریمه برای کلمه«  نشوز»  معنی سرکشی وبه کلمه «ضرب» هم معنی زدن را دادن هم به قرآن کریم وهم برخلاف تمامیت داخلی این آیه  هست.

خداوند جل جلاله در سوره روم آیۀ۲۱ چنین میفرماید: وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِّنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُم مَّوَدَّهً وَرَحْمَهً إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ . ترجمه:  و از نشانه‏ هاى او اینکه از [نوع] خودتان همسرانى براى شما آفرید تا بدانها آرام گیرید و میانتان دوستى و رحمت نهاد آرى در این [نعمت] براى مردمى که مى‏ اندیشند قطعا نشانه‏ هایى است . اگر تفکر شود درین آیۀ کریمه بالای دوستی بین زوجین بحث میکند فلهذا    روشن است که  ضرب و شتم، معکوس سقوط به عشق و رحمت بین زن و شوهر میباشد. از طرف دیگر خداوند جل جلاله انسان را به خا طر امتحان خلق کرده هست وبرای آن ویژه خلیفه گی را داده هست در سوره بقره آیۀ ۳۰چنین میفرماید : وَإِذْ قَالَ رَبُّکَ لِلْمَلَائِکَهِ إِنِّی جَاعِلٌ فِی الْأَرْضِ خَلِیفَهً قَالُوا أَتَجْعَلُ فِیهَا مَنْ یُفْسِدُ فِیهَا وَیَسْفِکُ الدِّمَاءَ وَنَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِکَ وَنُقَدِّسُ لَکَ قَالَ إِنِّی أَعْلَمُ مَا لَا تَعْلَمُونَ . ترجمه: و (به یاد آر) وقتی که پروردگارت فرشتگان را فرمود که من در زمین خلیفه‌ای خواهم گماشت، گفتند: آیا کسانی در زمین خواهی گماشت که در آن فساد کنند و خونها بریزند و حال آنکه ما خود تو را تسبیح و تقدیس می‌کنیم؟! خداوند فرمود: من چیزی (از اسرار خلقت بشر) می‌دانم که شما نمی‌دانید.

کلمه خلیفه به اضافه تاء مبا لغه   به کلمه  (خلیف)به  معنی  بسیار مخالفت کننده وبرایش مخالفین زیاد داشته باشد استفاده میشود. در عین وقت به معنی آمدن از پشت  کسی  ویا کسی را در پشت سرش  ترک بکند میاید . خداوند جل جلاله در سورۀ هود چنین میفر ماید:      

وَلَوْ شَاءَ رَبُّکَ لَجَعَلَ النَّاسَ أُمَّهً وَاحِدَهً وَلَا یَزَالُونَ مُخْتَلِفِینَ. إِلَّا مَنْ رَحِمَ رَبُّکَ وَلِذَلِکَ خَلَقَهُمْ وَتَمَّتْ کَلِمَهُ رَبِّکَ لَأَمْلَأَنَّ جَهَنَّمَ مِنَ الْجِنَّهِ وَالنَّاسِ أَجْمَعِینَ ترجمه: و اگر پروردگار تو   یک ترجیح متفاوت میکرد  قطعا همه مردم را امت واحدى قرار مى‏ داد. در حالى که پیوسته در اختلافند. مگر کسانى که پروردگار تو به آنان رحم کرده و براى همین آنان را آفریده است و وعده پروردگارت [چنین] تحقق پذیرفته است [که] البته جهنم را از جن و انس یکسره پر خواهم کرد. ( سورۀ هود آیۀ ۱۱۸و۱۱۹)

با توجه به ساختار مخالفت انسان امتحان سخت را  در بین خانواده اش میدهد خداوند جل جلاله نخستین خانواده کره زمین را که عبارت از آدم وحوا  علیهما الصلاه والسلام بود  که وقتیکه آنهارا از جنت که درانجا زیست میکردند بیرون میراند چنین ایقاظ کرده بود.

قَالَ اهْبِطَا مِنْهَا جَمِیعًا بَعْضُکُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ فَإِمَّا یَأْتِیَنَّکُم مِّنِّی هُدًى فَمَنِ اتَّبَعَ هُدَایَ فَلَا یَضِلُّ وَلَا یَشْقَى

آن‌گاه خدا (به آدم و حوا) فرمود: اکنون از عالی رتبه بهشت فرود آیید که برخی از شما به حق با برخی دیگر چشم میبندد، پس اگر از جانب من برای شما راهنمایی بیاید آن هنگام هر که از راه من پیروی کند نه هرگز گمراه شود و نه شقی و بدبخت گردد.(سوره طه آیه ۱۲۳)

مخالف بودن تنها در بین همسر وشهر نیست بلکه  تمام افراد خانواده به یکدیگر مخالف اند. هر یک از افراد خانوده به حق دیگر شان چشم دوخته سرکشی کردن شان ممکن هست. اگر کسی بخواهند خوشنود با شند پس مطابق این آیه کریمه عمل بکند.

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنَّ مِنْ أَزْوَاجِکُمْ وَأَوْلَادِکُمْ عَدُوًّا لَّکُمْ فَاحْذَرُوهُمْ وَإِن تَعْفُوا وَتَصْفَحُوا وَتَغْفِرُوا فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَّحِیمٌ  

اى کسانى که ایمان آورده‏ اید در حقیقت برخى از همسران شما و فرزندان شما به حق شما چشم خواهیم دوخت در مقابل آنان با دقت با شید  و اگرتقصیر آنهارا نادیده گرفته  ببخشایید و درگذرید و بیامرزید به راستى خدا وند جل جلاله  آمرزنده مهربان است. (التغابن)  

کلمه ای را برایش" به حق شما چشم خواهیم دوخت"  معنی دادم کلمه عدُوُّ میباشد عدُوّ  معنی لغوی اش گذشتن از حد ومانع شدن به موافقت هست . نظر به آیات کریمه در بین خانواده  چشم دوختن زن وشوهربه حق یک دیگر شان وسرکشی نمودن شان معمولی هست  سر کشی کردن را فقط به خانم عطف نموده به کلمه نشوز معنی سرکشی نمودن به شوهر تعبیر نموده بعداز نصیحت شوهر  ودوری جستن آن  از  خانم  در بستر خواب با این همه خانم به راه امده اصلاح نشود  جایز دانست ضرب و شتم خانم مخالف آیات کریمه است. در عین زمان این معنی مخالف یک پارچگی آیات سوره ۳۴ سوره نساء میباشد. زیرا بعداز کلمه  وَاضْرِبُوهُنَّ آنها را ضرب بکنید فان اطعنکم اگر ازشما اطاعت کردند میاید در لسان عربی معنی اطاعت یک عمل را از صدق قلب انجام دادن هست بعداز ضرب انجام دادن یک کار اطاعت نیست بلکه بزور میبا شد خداوند جل جلاله چنین میفر ماید.   

لاَ إِکْرَاهَ فِی الدِّینِ قَد تَّبَیَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَیِّ فَمَنْ یَکْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَیُؤْمِن بِاللّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَکَ بِالْعُرْوَهِ الْوُثْقَىَ لاَ انفِصَامَ لَهَا وَاللّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ  : در دین هیچ اجبارى نیست و راه از بیراهه بخوبى آشکار شده است پس هر کس به طاغوت کفر ورزد و به خدا ایمان آورد به یقین به دستاویزى استوار که آن را گسستن نیست چنگ زده است و خداوند شنواى داناست (بقره ۲۵۶) نشوز زن جدا شدن شان از شوهرش هست درین حالت کاری را شوهر باید انجام بدهد عقب ماندن آن درین قرارش هست به خواطر این باید شوهر همراه خانمش به نرمی وبه رفتار نیک حرف زده نگرانی هایش را از بین ببرد تا قانع شدن خا نم اش شوهر باید از بستر خواب دوری جوید به کلمه ضرب که در آیه ۳۴ سوره نساء ( نگا ه کردن زن در خانه) معنی داده شد از همین خواطر هست.                         

  بسا  جای تاسف  هست که   قران کریم  برای خانم حق طلاق را داده هست واین را هیچ یک از مذاهب اعم از شیعه وسنی  قبول نکرده وتفاسیر هم در زیر تاسیر این مذاهب نوشته شده از همین خواطر حق اخذ طلاق زن را یک طرفه قبول نکرده وبه کلماتی که در آیه کریمه هست معنی درست ندادند  . سبب این همه اشتبا هات بزرگ درک نکردن علما اصول فهم قران کریم هست.

اصول فهم قرآن کریم ومعنی نشوز وضرب را که در آیات مختلف قران کریم میگزرد در نوشته های بعدی دنبال خواهیم کرد

 

 

 


        

      1  خلیل بن احمد «العین» نشز ینشز نشوزا وینشز لغه. ونشزَ ینشز، إذا زحف عن مجلسه فارتفع فویق ذلک

 

 

۲خلیل بن احمد ماده الوقوع:  الوقوع: ثبوت الشیء وسقوطه

سوره نساء آیه ۳۴٫[۳]

 

 

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 343 مرة/مرات