آیا رسول خدا (ص) با تورات و انجیل حکم کرده بود؟
دین و فطرت// اعلانات// پرسش و پاسخ// پیامبران در قرآن تاريخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۶ Tavsiye Et Yazdır

 

آیه شریفه  "وقالَ الَّذینَ کَفَروا لَولا نُزِّلَ عَلَیهِ القُرءانُ جُملَهً واحِدَهً " (فرقان  32) خداوند در پاسخ سؤال کافران که پرسیدند: چرا قرآن بر رسول خدا به طور یکجا نازل نشد، در مقام انکار برنیامد و نفرمود: چنین نیست و قرآن به طور یکجا نیز بر رسول خدا نازل شده است؛ بلکه در مقام اثبات برآمد و فرمود: همان طور است که می گویید؛ قرآن به طور دفعی نازل نشده است. لذا با نزول تدریجی آن موارد، احکام و قوانین به صورت گام به گام و مرحله ای به اجرا درآمد.

باین دلیل برای اینکه قران کریم با تدریج نازل می شد و هنوز  که  بعضی از مسائل  در قران نبود شک نیست که  رسول خدا یا در انتظار وحی همان مساله بود و یا طبق کتابهای اهل کتاب حکم می کرد. در این باره قران کریم می فرماید:

وَکَیْفَ یُحَکِّمُونَکَ وَعِنْدَهُمُ التَّوْرَاهُ فِیهَا حُکْمُ اللَّهِ ثُمَّ یَتَوَلَّوْنَ مِنْ بَعْدِ ذَلِکَ وَمَا أُولَئِکَ بِالْمُؤْمِنِینَ

و چگونه تو را داور (حاکم) قرار مى‏ دهند با آنکه تورات نزد آنان است که در آن حکم خدا [آمده] ست‏ سپس آنان بعد از این [طلب داورى] پشت مى کنند و [واقعا] آنان مؤمن نیستند (مائده ۴۳)

در کتابهای تفسیر و احادیث اسباب نزول این آیه بطور وسیع ذکر شده است. آنان که می خواهند می توانند به همان منابع مراجعه کنند.

باید دانست همان طور که گفتیم همه پیامبران بعد از حضرت موسی (ع) طبق تورات حکم کرده اند. و خدا در آیه ۹۰ سوره انعام که در مکه نازل شده است می فرماید:

أُولَئِکَ الَّذِینَ هَدَى اللَّهُ فَبِهُدَاهُمُ اقْتَدِهْ

اینان کسانى هستند که خدا هدایتشان کرده است پس به هدایت آنان اقتدا کن…

در این آیه   "کسانى هستند که خدا هدایتشان کرده است"  منظور   پیامراننند که خدای متعال برای هدایت بشر مبعوث کرده است و به آخرین پیامبر خود امر می کند و او  را هم به  همان  اساس و راه که پیامبران پیشین رفته اند   دعوت می نماید. یکی از این دستورات که  باید اطاعت کرد در آیه ۳ سوره مبارکه مائده است و خدای متعال می فرماید:

الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الْإِسْلَامَ دِینًا

(امروز دین شما را برایتان کامل و نعمت‏ خود را بر شما تمام گردانیدم و اسلام را براى شما [به عنوان] آیینى برگزیدم)

یکی از حوادث مهم تاریخ اسلام مسأله تغییر قبله است، پیامبر اسلام (ص) به مدت ۱۳ پس از بعثت در مکه، و چند ماه بعد از هجرت در مدینه به امر خدا به سوی "بیت المقدس" نماز می‌خواند، ولی بعد از آن قبله تغییر یافت و مسلمانان مأمور شدند، به سوی "کعبه" نماز بگزارند. علاوه بر این  روایات و احادیث فراوانی دارد که رسول خدا (ص) احکامی که هنوز در قران وجود نداشت وفق قوانین تورات حکم می کرد

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 433 مرة/مرات