آیا برای انجام سجده تلاوت وضو گرفتن واجب است؟
دین و فطرت// اعلانات// پرسش و پاسخ تاريخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۶ Tavsiye Et Yazdır

اکثریت علماء سجده تلاوت را جز نماز دانسته  و آن شرایطی که برای نماز واجب می باشد مانند وضو و قبله و ستر العورت را از  شروط آن حساب کرده ند. ولی  در این مورد امام شوکانی می فرماید:

در باره وضو گرفتن هنگام  سجده تلاوت دلیلی نداریم. از سیره نبوی می بینیم که  حین قرائت آیه سجده آنان که برابر با رسول خدا (ص) بودند سجده می کردند. و رسول خدا از آنها وضو گرفتنشان را طلب نکرده است. و حتی مشرکین مکه هم برابر با آنها سجده می کردن که بی شک آنها بدون وضو بودند. (بخاری، سجود القران-۴)

از آنجاییکه این سجده، نماز بحساب نمی‌آید پیامبر صلی الله علیه و سلم بدون وضو و بدون رو کردن به قبله هر طوری که ممکن بود آن را بجای می‌آورد، پیامبر (ص) فرمود : “صلاه اللیل و النهار مثنی مثنی” «نماز (سنت) شب و روز دو رکعت دو رکعت است» پس آنچه که کمتر از دورکعت باشد، نماز نیست مگر اینکه دلیل قاطعی درباره آن بیاید که ثابت کند نماز است مانند طواف و وتر و نماز جنازه، و این در حالی است که هیچ نصی مبنی بر اینکه سجده تلاوت نماز باشد وجود ندارد.

در آیه ۶ سوره مائده خدای متعال طریقه وضو را ذکر کرده و آشکارا بیان کره است که وضو گرفتن برای ادا کردن نماز واجب است. اما سجده تلاوت نماز نیست و بدون وضو می توان آن را انجام داد.

خلاصه الکلام برای انجام سجده  تلاوت، وضو و رو به قبله بودن لازم نیست. گفتن ذکر سجده هم لزومی ندارد. در صورت تمایل می‌توان ذکرهای مختلفی را در سجده گفت.

 

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş


 نظرهای اضافه شده

  1. Musa Heyderi dedi ki:

    دقیق وبجا استاد. ممنون از شما

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 874 مرة/مرات