ماهی که ذبح نمیشود چرا حرام نیست؟
دین و فطرت// اعلانات// پرسش و پاسخ تاريخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۶ Tavsiye Et Yazdır

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت کارمندان سایت عظیم الاطلاعات “دین و فطرت”.

قران در آیه ۳ سوره مائده همه حرام بیان کرده از جمله مردار. حالا سوال من این است چرا گوشت ماهی حرام نیست و حلال است مگر ماهی مردار نیست؟ چون ماهی که ذبح نمیشود ؟

وعلیکم السلام

دلیل ما آیه ۹۶ سوره مائده می باشد

أُحِلَّ لَکُمْ صَیْدُ الْبَحْرِ وَطَعَامُهُ مَتَاعًا لَکُمْ وَلِلسَّیَّارَهِ وَحُرِّمَ عَلَیْکُمْ صَیْدُ الْبَرِّ مَا دُمْتُمْ حُرُمًا وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِی إِلَیْهِ تُحْشَرُونَ

صید دریا و ماکولات آن براى شما حلال شده است تا براى شما و مسافران بهره‏اى باشد و[لى] صید بیابان مادام که محرم مى‏باشید بر شما حرام گردیده است و از خدایى که نزد او محشور مى‏شوید پروا دارید.

همانگونه که اشاره شد ماهی همانند  سایر حیوانات ذبح نمی شود ولی او هم خصوصیاتی دارد که متخصصان اینچنین توضیح می دهند.  ماهی نیز جهت مصرف دارای عملیاتی همانند ذبح میباشد . اسلام نیز تاکید مینماید که ماهی موقعی حلال است که در خارج از آب بمیرد ،دلیل این امر آن است که هنگامیکه ماهی از آب بیرون میآید چون قادر به نفس کشیدن در هوای اتمسفر نبوده و سازگار بر اکسیژن محلول در آب میباشد لذا جهت نجات خود شروع به تقلا نموده و این عمل موجب میگردد تا کلیه خون آن از رگهای اصلی بدن و مویرگها به طرف حفره های قلب سرازیر شده و در هنگام مرگ هیچ خونی در بدن وحتی مویرگها باقی نمانده و همگی در قلب آن جمع میشود،  پس نهایتا خون او نیز همانند پستانداران از بافتهای عضلانی خارج میشود. اگر ماهی در آب مرده باشد چون بدون هیچ تقلائی میباشد نهایتأ خون در مویرگها و رگهای بدن باقی میماند و چون ممکن است حاوی انگلهای خونی باشد بنابراین برای انسان ضرر آور است و به همین دلیل نیز اسلام اینگونه ماهیان را حرام اعلام نموده است .

علاوه بر این خداوند در آیات ۱۶۴ و ۱۷۳ سوره بقره، ۱۵۷ سوره اعراف، ۱۰۶ سوره مائده، ۱۴ سوره نحل، ۱۲ سوره فاطر و ۱۲ سوره جاثیه حکم شرعی حیوانات حلال گوشت و حرام گوشت را بیان کرده و خوردن مردار، گوشت خوک و گوشت حیوانی که برای غیر خدا ذبح شده را ممنوع شمرده است.

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 676 مرة/مرات