حکم طلایی که سرعقد به عروس هدییه می دهند چیست؟
دین و فطرت// اعلانات// پرسش و پاسخ// حقوق و جزا تاريخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۶ Tavsiye Et Yazdır

حکم طلایی که سرعقد به عروس هدییه می دهند چیست؟ این طلا متعلق به عروس است یا به داماد؟ آیا داماد می تواند این طلا را بدون اجازه عروس پس بگیرد ویا بفروشد؟

طلایی که از جانب اقوام و خنواده اش به  عروس  داده می شود هدیه است. اما چیزهایی که از طرف خانواده‏ داماد هنگام ازدواج به او داده‏ اند مهریه او محسوب می شود. از جمله طلا و نقره.   بنابراین در هر صورت متعلق به عروس می باشد و ملک اوست. بدون اجازه عروس هیچ کسی حتی خود داماد نمی تواند از آن استفاده کند و  نمى‌تواند آنها را از همسرش مطالبه کند.

در این مورد خدا می فرماید:

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا یَحِلُّ لَکُمْ أَنْ تَرِثُوا النِّسَاءَ کَرْهًا وَلَا تَعْضُلُوهُنَّ لِتَذْهَبُوا بِبَعْضِ مَا آتَیْتُمُوهُنَّ إِلَّا أَنْ یَأْتِینَ بِفَاحِشَهٍ مُبَیِّنَهٍ وَعَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ فَإِنْ کَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسَى أَنْ تَکْرَهُوا شَیْئًا وَیَجْعَلَ اللَّهُ فِیهِ خَیْرًا کَثِیرًا

اى کسانى که ایمان آورده‏ اید براى شما حلال نیست که زنان را به اکراه ارث برید و آنان را زیر فشار مگذارید تا بخشى از آنچه را به آنان داده‏ اید [از چنگشان به در] برید مگر آنکه مرتکب زشتکارى آشکارى شوند و با آنها بشایستگى رفتار کنید و اگر از آنان خوشتان نیامد پس چه بسا چیزى را خوش نمى دارید و خدا در آن مصلحت فراوان قرار مى‏ دهد( نساء ۱۹)

 

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 528 مرة/مرات