تفاوت خضوع و خشوع چیست؟
دین و فطرت// اعلانات// پرسش و پاسخ تاريخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۶ Tavsiye Et Yazdır

این دو واژه عربی می باشد که بعضی زبانشناسان آنها را مترادف با یکدیگر بیان کرده اند. اما فکر ما این است که خضوع مختص به بدن و جسم آدمی است ولی خشوع مختص قلب و دل می باشد. چون خشوع به معنای تذلل در دل و کوچک دیدن خود در مقابل خداوند عالم است.  به عبارتی دیگر خضوع فروتنی و تواضع ظاهری در برابر معبود است.

مثلا موقعی که به نماز اقامت کردیم باید به آداب نماز مراعات کنیم. رو به قبله آرام ایستاده و اثناء نماز حرکتها را درست بدون عجله انجام بدهیم. این خضوع است. ولی خشوع از نظر ما یک مرتبه بالاتر از خضوع می باشد چون چنانچه گفتیم خشوع مختص قلب انسان است. یعنی هنگام نماز نتنها اعضاء، همچنین قلب انسان متوجه خدا باشد همین‌طوری که ظاهرش، متوجه حق است. و کسی که هم ظاهری و هم باطنیش متوجه خدا است می گویند فلانی خاشع و خاضع است.

به آیاتی چند توجه فرمایید:

قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ. الَّذِینَ هُمْ فِی صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ. (به راستى که مؤمنان رستگار شدند. همانان که در نمازشان فروتنند) (مومنون ۱-۲)

فَاسْتَجَبْنَا لَهُ وَوَهَبْنَا لَهُ یَحْیَى وَأَصْلَحْنَا لَهُ زَوْجَهُ إِنَّهُمْ کَانُوا یُسَارِعُونَ فِی الْخَیْرَاتِ وَیَدْعُونَنَا رَغَبًا وَرَهَبًا وَکَانُوا لَنَا خَاشِعِینَ (انبیاء ۹۰)

پس [دعاى] او را اجابت نمودیم و یحیى را بدو بخشیدیم و همسرش را براى او شایسته [و آماده حمل] کردیم زیرا آنان در کارهاى نیک شتاب مى ‏نمودند و ما را از روى رغبت و بیم مى‏ خواندند و در برابر ما فروتن بودند

وَاسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاهِ وَإِنَّهَا لَکَبِیرَهٌ إِلَّا عَلَى الْخَاشِعِینَ

از شکیبایى و نماز یارى جویید و به راستى این [کار] گران است مگر بر فروتنان (بقره ۴۵)

لَمْ یَأْنِ لِلَّذِینَ آمَنُوا أَنْ تَخْشَعَ قُلُوبُهُمْ لِذِکْرِ اللَّهِ وَمَا نَزَلَ مِنَ الْحَقِّ وَلَا یَکُونُوا کَالَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ مِنْ قَبْلُ فَطَالَ عَلَیْهِمُ الْأَمَدُ فَقَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَکَثِیرٌ مِنْهُمْ فَاسِقُونَ (حدید ۱۶)

آیا براى کسانى که ایمان آورده‏ اند هنگام آن نرسیده که دلهایشان به یاد خدا و آن حقیقتى که نازل شده نرم [و فروتن] گردد و مانند کسانى نباشند که از پیش بدانها کتاب داده شد و [عمر و] انتظار بر آنان به درازا کشید و دلهایشان سخت گردید و بسیارى از آنها فاسق بودند

در کتابهای احادیث در این موارد از رسول الله (ص) وارد شده است:

“وَ رُوِیَ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ (ص) رَأَى رَجُلًا یَعْبَثُ فِی صَلَاتِهِ بِلِحْیَتِهِ فَقَالَ لَوْ خَشَعَ قَلْبُهُ لَخَشَعَتْ جَوَارِحُه”

 نقل شده است پیامبر اسلام(ص) مردى را دید در نماز با ریش خود بازى می‌کند. حضرت فرمود: اگر قلب وى خاشع بود جوارح و بدن او نیز خاشع می‌گردید.

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 591 مرة/مرات