اگر ابلیس از جنت بیرون رانده شد، پس چطور دوباره وارد شد و آدم و حوا را فریب داد؟
دین و فطرت// اعلانات// پرسش و پاسخ تاريخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۶ Tavsiye Et Yazdır

شیطان  از بهشت اخروی رانده نشده بلکه از مقام والا و  حضور و درگاه خداوند تعالی و ملکوت  رانده شد. خداوند در مورد واقعه اخراج ابلیس در قران کریم  می فرماید :

“قالَ فَاهْبِطْ مِنْها فَما یَکُونُ لَکَ أَنْ تَتَکَبَّرَ فیها فَاخْرُجْ إِنَّکَ مِنَ الصَّاغِرین‏” گفت: از آن (مقام و مرتبه‏ات) فرود آى! تو حقّ ندارى در آن (مقام و مرتبه) تکبّر کنى! بیرون رو، که تو از افراد پست و کوچکى‏ (اعراف آیه ۱۳) با توجه به آیه مذکور معلوم می شود که در حقیقت اخراج شیطان به معنی تنزل  از مقام و مرتبه بالا بود نه از بهشت.

 آدم و همسرش حوا در دنیا خلق شده بودند  و در باغی که در دنیا بود زندگی می کردند.   یعنی مراد از بهشت آدم و حوا همان بهشت موعود نیست، بهشت آدم و حوا محل سکونت آنها در این دنیا می باشد. به یقین بهشتی که حضرت آدم و حوا در آن سکونت داشته اند، بهشت اُخروی نبوده است؛ زیرا بهشت اُخروی هرگز جای ابلیس نمی‌باشد.

“یا بَنی‏ آدَمَ لا یَفْتِنَنَّکُمُ الشَّیْطانُ کَما أَخْرَجَ أَبَوَیْکُمْ مِنَ الْجَنَّهِ یَنْزِعُ عَنْهُما لِباسَهُما لِیُرِیَهُما سَوْآتِهِما إِنَّهُ یَراکُمْ هُوَ وَ قَبیلُهُ مِنْ حَیْثُ لا تَرَوْنَهُمْ إِنَّا جَعَلْنَا الشَّیاطینَ أَوْلِیاءَ لِلَّذینَ لا یُؤْمِنُونَ” (الأعراف – ۲۷)

” اى فرزندان آدم! شیطان شما را نفریبد چنان که پدر و مادر شما را از بهشت بیرون کرد، لباس ایشان را از تن‏شان مى‏کند تا عورت‏هاشان را به ایشان بنمایاند، شیطان و دسته وى شما را از آنجایى مى‏بینند که شما نمى‏بینید، ما شیطان‌ها را سرپرست کسانى قرار دادیم که ایمان نمى‏آورند”

بدین تربیت آدم و حوا در اثر فریب شیطان و خوردن از میوه آن درخت ممنوعه از باغی که در این دنیا بود  خارج شدند. به همه ما معلوم است که آن بهشتی که جایگاه مؤمنان و بندگان مطیع خداوند در آخرت است شیطان نمی تواند به آنجا داخل شود.

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 692 مرة/مرات