منظور از “زمان جاهلیت” در قران کریم چه زمانی است؟
دین و فطرت// پاسخ به شبهات قرانی// پرسش و پاسخ تاريخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ Tavsiye Et Yazdır

قران کریم در چند سوره از “زمان جاهلیت” نام می برد، منظور از این واژه در قران چه زمانی می باشد؟  خواهش می کنم توضیح دهید

در توضیح این مفهوم ابتدا باید اشاره کرد که کتاب خدای متعال در چهار جا  به زمان جاهلیت اشاره کرده و آن را با نگرش منفی به کار برده است.

حکم جاهلى: “أَ فَحُکْمَ الْجاهِلِیَّهِ یَبْغُونَ وَ مَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللَّهِ حُکْماً لِقَوْمٍ یُوقِنُونَ” آیا آنها حکم جاهلیّت را (از تو) می‌خواهند؟! و چه کسى بهتر از خدا، براى قومى که اهل یقین هستند، حکم می‌کند؟ (المائده ۵۰)

گمان جاهلى: “وَ طائِفَهٌ قَدْ أَهَمَّتْهُمْ أَنْفُسُهُمْ یَظُنُّونَ بِاللَّهِ غَیْرَ الْحَقِّ ظَنَّ الْجاهِلِیَّهِ”  و دیگران در فکر جان خویش بودند، آنها درباره خدا گمان‌هاى نادرستى؛ مانند گمان‌هاى دوران جاهلیت داشتند. (آل عمران- ۱۵۴)

خودنمایى جاهلى: “وَ قَرْنَ فی‏ بُیُوتِکُنَّ وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِیَّهِ الْأُولى”  و در خانه‏‌هاى خود بمانید، و مانند دوران جاهلیّت نخستین (در میان مردم) ظاهر نشوید. (الأحزاب ۳۳)

حمیّت و عصبیّت جاهلى: “إِذْ جَعَلَ الَّذینَ کَفَرُوا فی‏ قُلُوبِهِمُ الْحَمِیَّهَ حَمِیَّهَ الْجاهِلِیَّهِ” آن‌گاه که کافران تصمیم گرفتند که دل به تعصب، تعصب جاهلى سپارند. (الفتح ۲۶)

توجه به آیات مذکور روشن می‌نماید که که جاهلیت به معنی جهل و نادانی انسانهاست. به نظر جامعه شناسان تاریخ جاهلیت  باید به “تعصب” اشاره کرد، چون قبل از ظهور حضرت محمد (ص) مردم عربستان به بتها و اصنام عبادت کرده و جهل و خرافه سراسر زندگی آنان را فرا گرفته بود و ازعقیده خود را با تعصب دفاع می کردند، آنان هرگز حرف حق را گوش نمی دادند و علاوه بر این به حقگویان ظلم و ستم می کردند.

در تاریخ اسلامی جاهلیت به دورانی می گویند که هنوز اسلام ظهور نکرده و حضرت محمد (ص) رسالت خود را اعلام نکرده و اعراب پیش از اسلام  روزگارشان را به شرک و بت پرستی سپری می کردند  . ولی نباید فراموش کرد که جاهلیت یک مفهوم است که محدوده زمانیی و مکانی ندارد. چون انسان در این زمان نیز می تواند عمر خود را دور از اسلام با جهل و نادانی بگزراند.

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 428 مرة/مرات