آیا خوردن شراب به عنوان دارو جایز است؟
دین و فطرت// پرسش و پاسخ تاريخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ Tavsiye Et Yazdır

پیش از هر چیزی باید بدانید که خداوند متعال در کتاب خود شراب و مشروبات الکلی دیگر را حرام فرموده است.  در آیات ۹۰ و ۹۱  در سوره مائده اینچنین می فرماید:

یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَیْسِرُ وَالْأَنْصَابُ وَالْأَزْلَامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّیْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ. نَّمَا یُرِیدُ الشَّیْطَانُ أَنْ یُوقِعَ بَیْنَکُمُ الْعَدَاوَهَ وَالْبَغْضَاءَ فِی الْخَمْرِ وَالْمَیْسِرِ وَیَصُدَّکُمْ عَنْ ذِکْرِ اللَّهِ وَعَنِ الصَّلَاهِ فَهَلْ أَنْتُمْ مُنْتَهُونَ.

اى کسانى که ایمان آورده‏ اید شراب و قمار و بتها و تیرهاى قرعه پلیدند [و] از عمل شیطانند پس از آنها دورى گزینید باشد که رستگار شوید. همانا شیطان مى‏ خواهد با شراب و قمار میان شما دشمنى و کینه ایجاد کند و شما را از یاد خدا و از نماز باز دارد پس آیا شما دست برمى دارید.

خوردن شراب و یا مشروبات الکلی دیگر به قصد علاج جایز نیست و این کار البته که حرام است. این که پزشک راه معالجه را فقط با خوردن مشروبات الکلی مست کننده بداند و حتی مصرف آن را برای بهبود برخی از بیماری ها توصیه کند، نمی تواند دلیلی برای خوردن شراب باشد. چون بیماریی در جهان وجود ندارد که علاج آن شراب باشد.

سوال مهمی که اینجا مطرح میشود این است که برخی بر این عقیده اند که در شراب فوایدی نیز دارد و آیه ۲۱۹ سوره بقره را به عنوان دلیل می آورند؛ اگر چنین است پس چرا حرام مطلق است؟  باید گفت که این دیدگاه اشتباه است. سودی که خداوند خدای متعال در آن آیه به آن اشاره می فرماید منظور فواید در خوردن آن نیست. بلکه منظور فواید آن در موارد استعمال دیگر است مثلاً در پزشکی؛ چون خوردنش حرام است.

یَسْأَلُونَکَ عَنِ الْخَمْرِ وَالْمَیْسِرِ قُلْ فِیهِمَا إِثْمٌ کَبِیرٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَإِثْمُهُمَا أَکْبَرُ مِنْ نَفْعِهِمَا وَیَسْأَلُونَکَ مَاذَا یُنْفِقُونَ قُلِ الْعَفْوَ کَذَلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُمُ الْآیَاتِ لَعَلَّکُمْ تَتَفَکَّرُونَ -درباره شراب و قمار از تو مى ‏پرسند بگو در آن دوگناهى بزرک و سودهایى براى مردم است و[لى] گناهشان از سودشان بزرگتر است و از تو مى ‏پرسند چه چیزى انفاق کنند بگو مازاد [بر نیازمندى خود] را این گونه خداوند آیات [خود را] براى شما روشن مى‏ گرداند باشد که بیندیشید

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 331 مرة/مرات