از بسیارى از گمانها بپرهیزید…”
دین و فطرت// پرسش و پاسخ// مباحث اخلاقی تاريخ انتشار: ۰۴ تیر ۱۳۹۷ Tavsiye Et Yazdır

در آیه ۱۲ سوره حجرات خدای متعال  می فرماید که “از بسیارى از گمانها بپرهیزید…” آیا این در آن معنی می باشد که گمانهای کمتر ضرر ندارد؟؟ و این آیه دلیلی بر غیبت کردن نیز هست و یا نه؟ و آیا فرقی میان ظن و غیبت وجود ندارد؟

 

پاسخ:

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثِیرًا مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَلَا تَجَسَّسُوا وَلَا یَغْتَبْ بَعْضُکُمْ بَعْضًا أَیُحِبُّ أَحَدُکُمْ أَنْ یَأْکُلَ لَحْمَ أَخِیهِ مَیْتًا فَکَرِهْتُمُوهُ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَحِیمٌ

اى کسانى که ایمان آورده‏ اید از بسیارى از گمانها بپرهیزید که پاره‏ اى از گمانها گناه است و جاسوسى مکنید و بعضى از شما غیبت بعضى نکند آیا کسى از شما دوست دارد که گوشت برادر مرده‏ اش را بخورد از آن کراهت دارید [پس] از خدا بترسید که خدا توبه‏ پذیر مهربان است

در آیه مورد بحث منظور از “کثیراً مِنَ الظن” گمانهای بد است که نسبت به گمانهای خوب، در میان مردم بیشتر است. البته  در قران: ” از گمانهای بسیار بپرهیزید…” و  “بخشی گمانها گناه است…” بر این است کلمه ظن معنی بزرگی دارد..

دو نوع ظن وجود دارد:

 ۱) حسن ظن= گمان نیک

 ۲) سوء ظن = گمان بد

مطلبی که در این آیه قابل توجه می باشد این است که خداوند سوءظن را یکی از نشانه های منافقان بیان فرموده است. چون کسانی که بسیار سوء ظن می نمایند همیشه در این فکر هستند که همه چیز بر نفی آنان است – به قول قران کریم ” یَحسَبونَ کُلَّ صَیحَهٍ عَلَیهِم – (هر فریادی را برضد خویش می پندارند)

علاوه بر این در مسائلی اعتقادی جایی به ظن ندارد. چون قران کریم در این مورد می فرماید: وَمَا یَتَّبِعُ أَکْثَرُهُمْ إِلَّا ظَنًّا إِنَّ الظَّنَّ لَا یُغْنِی مِنَ الْحَقِّ شَیْئًا إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ بِمَا یَفْعَلُونَ – و بیشترشان جز از گمان پیروى نمى کنند [ولى] گمان به هیچ وجه از حقیقت بى ‏نیاز نمى‏ گرداند آرى خدا به آنچه مى کنند داناست. (یونس ۳۶)

گفتنی است، با اتکاء به ظن در باره خدا و دین ناسزا گفتن و نفاق افکنی بین انسانها و بد گویی در باره کسی نزد دیگری نیز غیبت جزو آن محسوب می شود. ولی فرق آن با غیبت این است که در کل غیبت نیک وجود ندارد.

برای اطلاعی بیشتر به لینک زیر مراجعه بفرمایید:

سوء ظن از دیدگاه قران

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 376 مرة/مرات