“آیا قبل اذان اگر وضو گرفته ایم برای نماز باید دوباره تجدید شود؟
دین و فطرت// پرسش و پاسخ تاريخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۷ Tavsiye Et Yazdır

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت کارمندان سایت عظیم الاطلاعات  “دین و فطرت”. شنیده ام که قبل اذان اگر وضو گرفته ایم برای نماز باید دوباره تجدید شود،  چون قبل از اذان وقت نماز داخل نشده تا شخص بخواهد براش اقدام کند . آیا درست است؟

وعلیکم السلام ورحمت الله

برای خواندن نماز باید وضو بگیریم. اگر وضو باطل نشده باشد برای چه دو باره باید وضو بگیرید؟ مگر داخل شدن وقت نماز را جزء مبطلات وضو می دانید؟ اشتباه است. کارهایی که وضو را باطل می نماید در آیه ۶ سوره مائده اشاره شده است:

“…و اگر جنب‏اید خود را پاک کنید و اگر بیمار یا در سفر بودید یا یکى از شما از قضاى حاجت آمد یا با زنان نزدیکى کرده‏ اید و آبى نیافتید پس با خاک پاک تیمم کنید و از آن به صورت و دستهایتان بکشید خدا نمى‏ خواهد بر شما تنگ بگیرد لیکن مى‏ خواهد شما را پاک و نعمتش را بر شما تمام گرداند باشد که سپاس [او] بدارید.

بنابر این خارج شدن بول، خارج شدن مدفوع، خارج شدن باد از شکم، خوابیدن به گونه ای که چشم نبیند و گوش نشنود و چیزهایی که عقل را از بین می برند و الخ.. وضو را باطل می کند. با یک وضو تا زمانى که یکى از مبطلات وضو پیش نیامده باشد مى توان نماز خواند. اگر وقت نماز نزدیک باشد و به قصد آمادگى براى نماز وضو بگیرد، اشکال ندارد و مى تواند با آن نماز بخواند.

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 457 مرة/مرات