آیا افراد دیوانه در روز قیامت محشور می شوند؟
دین و فطرت// پرسش و پاسخ تاريخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۷ Tavsiye Et Yazdır

آیا افراد  دیوانه  و بیماران روانی نیز مثل انسانهای دیگر در روز قیامت  محشور می شوند؟  آگر محشور می شوند  وضعیت آنها چگونه خواهد بود؟

تکلیف افراد دیوانه و بیماران روانی مانند  اطفال است  و در روز قیامت از آنها مانند کودکان استقبال خواهد شد.    مثلا در آیه ۲۱ سوره طور اینچنین می فرماید:

وَالَّذِینَ آمَنُوا وَاتَّبَعَتْهُمْ ذُرِّیَّتُهُمْ بِإِیمَانٍ أَلْحَقْنَا بِهِمْ ذُرِّیَّتَهُمْ وَمَا أَلَتْنَاهُمْ مِنْ عَمَلِهِمْ مِنْ شَیْءٍ کُلُّ امْرِئٍ بِمَا کَسَبَ رَهِینٌ

“و کسانى که گرویده و فرزندانشان آنها را در ایمان پیروى کرده‏ اند فرزندانشان را به آنان ملحق خواهیم کرد و چیزى از کار[ها]شان را نمى ‏کاهیم هر کسى در گرو دستاورد خویش است”

بر اساس آنچه از این آیه قرآن استنتاج مى‏شود، چون  کودکان هنوز مکلّف نشده اند، و قبل از آن که گناهی از  آنها  سر بزند از دنیا رفته اند به والدین خود ملحق خواهند شد. گفتنی است که  این آیه فقط مختص کسانی نیست که در اوان کودکی از دنیا رفته اند بلکه کسانی را نیز شامل می شود که دارای معلولیتی هستند که خارج از اراده و کنترل آنها است مانند  معلولان ذهنی، دیوانه ها یا حتی بچه هایی که در شکم مادر سقط می شوند.

این گونه افراد چه دوران کودکی از دنیا بروند یا بزرگ شده و هنگام رسیدن به سن بلوغ فاقد شعور و عقل باشند حکم آنها همان حکم کسانی است که در کودکی از دنیا رفته اند و در کنار رحمت الهی آرام گرفته از نعمات خداوندی بهره مند خواهند شد. ولیکن اگر کسی پس از رسیدن  به سن بلوغ مدتی عاقل بوده ولی بعداً معلول شده باشد، بابت اعمال نیک و بدی که در دوران عاقلی انجام داده حساب پس داده و به ترتیب پاداش و جزا خواهد گرفت.

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 623 مرة/مرات