در آیه ۳۶ سوره عبس واژه “بنیه” به چه معنی است؟
دین و فطرت// پاسخ به شبهات قرانی// پرسش و پاسخ تاريخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۷ Tavsiye Et Yazdır

سلام علیکم استاد. یک سوالی داشتم. وقتی که سوره مبارکه عبس را می خواندم با کلمه ای “بَنِیهِ” رو به رو شدم  ولی  معنا یش برای من نا مفهوم بود. چون دستور زبان عربی را فرا می گیرم در هیچ جا به این وزن مواجهه نکردم. در این آیه “بَنِیه” به معنای پسرش است یا پسرانش؟ اگر امکان دارید لطف کنید  مشتقات کلمه “ابن” را که در قران آمده است برای من و به خوانندگان توضیح دهید.

علیکم سلام و رحمت الله.

از آنجا که شما زبان عربی را یاد میگیرید بی شک بر شما معلوم است که واژه ابن و مشتقاتش از ریشه بنو می باشد که در قران کریم بسیار از آن استفاده شده است.

مثلاً :

الَّذِینَ آتَیْنَاهُمُ الْکِتَابَ یَعْرِفُونَهُ کَمَا یَعْرِفُونَ أَبْنَاءَهُمُ الَّذِینَ خَسِرُوا أَنْفُسَهُمْ فَهُمْ لَا یُؤْمِنُونَ

(کسانى که کتاب [آسمانى] به آنان داده‏ ایم همان گونه که پسران خود را مى ‏شناسد او [=پیامبر] را مى ‏شناسد کسانى که به خود زیان زده‏ اند ایمان نمى ‏آورند)

در این آیه کلمه “ابناء” در وزن “افعال” است که جمع مکسر کلمه “ابن” است و به معنی “پسران” است.

گذشته از این، کلمه “اِبن” غیر از ابناء جمع دیگری “جمع مذکر سالم”  نیز دارد که “بنون” است و در قران کریم نیز استفاده شده است.

فَاسْتَفْتِهِمْ أَلِرَبِّکَ الْبَنَاتُ وَلَهُمُ الْبَنُونَ- پس از مشرکان جویا شو آیا پروردگارت را دختران و آنان را پسران است (صافات ۱۴۹)

از مشتقات واژه ابن” کلمات “بنات” ، ابنت” نیز وجود دارد که در کتاب خدا استفاده شده است. مثلا در سوره هود آیه ۷۸  از زبان حضرت لوط می خوانیم:  ” قَالَ یَا قَوْمِ هَؤُلَاءِ بَنَاتِی” یعنی ” گفت اى قوم من اینان دختران منند”. و در سوره قصص آیه ۲۷ از زبان شعیب (ع) می خوانیم : قَالَ إِنِّی أُرِیدُ أَنْ أُنْکِحَکَ إِحْدَى ابْنَتَیَّ هَاتَیْنِ ” [شعیب] گفت من مى‏ خواهم یکى از این دو دختر خود را [که مشاهده مى ‏کنى] به نکاح تو در آورم.

اما برگردیم به سوال شما: در آیه مورد نظر” وَصَاحِبَتِهِ وَبَنِیهِ” (عبس ۳۶)  “بَنِیه” در کدام وزن است، می توانیم بگوییم که اصل کلمه “بنیه ” بنین+ه است.  نون جمع سالم کلمه “بنون” بسبب مضاف حذف شده و ضمیر متصل “ه”  به آن اضافه شده است.  در نتیجه، طبق قوانین زبان عربی “نون” بنین باید حذف شود و ” بنیه” می ماند که معنایش “پسرانش´است.

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 370 مرة/مرات