“فاستبقوا الصراط” – یعنی انسان باید عجله کند؟
دین و فطرت// اعلانات// پاسخ به شبهات قرانی// پرسش و پاسخ تاريخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ Tavsiye Et Yazdır

با سلام و خسته نباشید، ضمن سپاسگزاری از ایجاد این سایت که همواره مشکلات  مسائل دینی و فقهی مسلمانان را حل می نماید ،لطفا راهنمایی فرمایید آنچه می گویند خدا صبور است پس صبر و تحمل خدا در چیست؟  پس چرا قران کریم می فرماید “فاستبقوا الصراط” ، آیا در این معنا است که انسان باید عجله کند؟

پاسخ:

وعلیکم السلام

صبر و تحمل خداوند در این است که سریع عذاب نداده فرصت جبران اشتباهات را می دهد.

اگر خدای متعال به اعمال گنهکاران صبر نکند و سریع عذابشان بدهد در جهان کسی زنده نمی ماند.

مهلت دادن خدای متعال  به مؤمنان و بندگان صالحى که دچار لغزش گردیده‏ اند از بزگترین الطاف و نعم الهى است و اگر این مهلت دهى نبود، دنیا جایى براى زندگى نبود و اگر خداوند اسرار انسان‏ها را فاش مى‏ کرد و در عقوبت و مجازات عجله مى‏ نمود، دیگر چیزى از هستى باقى نمى‏ ماند هم چنان که در قرآن مجید مى‏ فرماید: “وَ لَوْ یُؤَاخِذُ اللَّهُ النَّاسَ بِظُلْمِهِم مَّا تَرَکَ عَلَیْهَا مِن دَآبَّهٍ وَلکِن یُؤَخّرُهُمْ‏ إِلَى‏ أَجَلٍ مُّسَمًّى فَإِذَا جَآءَ أَجَلُهُمْ لَایَسْتَئْخِرُونَ سَاعَهً وَ لَایَسْتَقْدِمُونَ”

و اگر خدا مردم را به سبب ستمشان مؤاخذه کند، هیچ جنبنده‏اى را [که مستحقّ مؤاخذه است‏] بر روى زمین باقى نمى‏گذاشت، ولى آنان را تا مدتى معین مهلت مى‏دهد، پس هنگامى که اجلشان سرآید، نه ساعتى پس مى‏مانند و نه ساعتى پیش مى‏افتند.( نحل ۱۶)

 در قران کریم آیات زیادی در باره به کار رفته که نشان از اهمیت ویژه این عمل و حال اخلاقی از منظر اسلام و قرآن کریم دارد. خدای متعال صبور است و انسانها را نیز به صبر دعوت می نماید. قرآن در آیات زیادی با عبارت “الله مع الصابرین”، “إنّ الله یحبّ الصابرین” و عبارات دیگر به آنان بشارت می ‌دهد که خداوند با صابران همراه است و آنان را بسیار دوست دارد.

اما “فاستبقوا صراط” یعنی در راه بر یکدیگری پیشی می گیرند.  انسان برای خوبی کردن باید عجله کند. خداوند در آیات متعددی از قرآن کریم،  انسان‌ها را تشویق و ترغیب به سبقت و سرعت گرفتن در خیرات نموده است. برای به دست آوردن معنا و مصداق خیرات، آیاتی را که در آنها دستور به پیشی گرفتن در خیرات داده شده، مورد بررسی قرار می‌‌دهیم: “وَ لِکُلٍّ وِجْهَهٌ هُوَ مُوَلِّیها فَاسْتَبِقُوا الْخَیْراتِ أَیْنَ ما تَکُونُوا یَأْتِ بِکُمُ اللَّهُ جَمیعاً إِنَّ اللَّهَ عَلى‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدیرٌ”

و براى هر کسى قبله‏ اى است که وى روى خود را به آن [سوى] مى‏ گرداند پس در کارهاى نیک بر یکدیگر پیشى گیرید هر کجا که باشید خداوند همگى شما را [به سوى خود باز] مى ‏آورد در حقیقت ‏خدا بر همه چیز تواناست (بقره ۱۴۸)

فَاسْتَجَبْنَا لَهُ وَوَهَبْنَا لَهُ یَحْیَى وَأَصْلَحْنَا لَهُ زَوْجَهُ إِنَّهُمْ کَانُوا یُسَارِعُونَ فِی الْخَیْرَاتِ وَیَدْعُونَنَا رَغَبًا وَرَهَبًا وَکَانُوا لَنَا خَاشِعِینَ

پس [دعاى] او را اجابت نمودیم و یحیى را بدو بخشیدیم و همسرش را براى او شایسته [و آماده حمل] کردیم زیرا آنان در کارهاى نیک شتاب مى ‏نمودند و ما را از روى رغبت و بیم مى‏ خواندند و در برابر ما فروتن بودند (۹۰ انبیاء )

سَارِعُ لَهُمْ فِی الْخَیْرَاتِ بَلْ لَا یَشْعُرُونَ

[از آن روى است که] مى‏ خواهیم به سودشان در خیرات شتاب ورزیم [نه] بلکه نمى‏ فهمند  (۵۶ مومنون)

أُولَئِکَ یُسَارِعُونَ فِی الْخَیْرَاتِ وَهُمْ لَهَا سَابِقُونَ

آنانند که در کارهاى نیک شتاب مى ‏ورزند و آنانند که در انجام آنها سبقت مى ‏جویند( مومنون ۶۱)

پس انسان باید در کارهای نیک و پسندیده بکوشد تا از دیگری سبقت گیرد.

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 1.028 مرة/مرات