کاری که پیامبر انجام داده است باید عینا انجام شود؟
دین و فطرت// پرسش و پاسخ// پیامبران در قرآن تاريخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۷ Tavsiye Et Yazdır

سلام علیکم

کاری که پیامبر انجام داده است باید عینا انجام شود؟

وعلیکم السلام

پیامبر(ص) از سوی خداوند به عنوان اسوه  برگزیده شده است. از این رو شناخت همه جانبه آن حضرت(ص) برای  مسلمانان فایده ای هست.  شناخت آن حضرت(ص) راه های گوناگونی دارد که از آن جمله مراجعه به قرآن کریم است؛  هدف اصلی پیامبر دعوت کردن به  کتاب خدا یعنی قران کریم بود نه به خود.  چرا که قرآن، وحی الهی است و خداوند در این کتاب معرفی جامع و کاملی از اسوه و سرمشق بشریت ارایه داده است. علاوه بر این  خداوند پیامبرش را صاحب اخلاق عظیم قرار داده که به عنوان اسوه و نمونه‌ای باشد که تا بشر با شناختن او بفهمد که آنان هم با رعایت نمودن دستورات و واجبات کتاب خدا می توانند انسانی با اخلاق، پرهیزکار و متقی باشند و این چیزی محال نیست.  و می‌فرماید:

 ” لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ لِمَنْ کَانَ یَرْجُو اللَّهَ وَالْیَوْمَ الْآخِرَ وَذَکَرَ اللَّهَ کَثِیرًا “

”  قطعا براى شما در [اقتدا به] رسول خدا سرمشقى نیکوست براى آن کس که به خدا و روز بازپسین امید دارد و خدا را فراوان یاد مى ‏کند”(احزاب: ٢١)

چیزهای هست  که آن حضرت نمونه حسنه هستند، بهتر است مثل ایشان انجام دهیم. چون چنانچه در بالا اشاره کردیم   قران کریم او را نمونه‌ کامل انسانی از لحاظ ایمان، تقوا، پرهیزکاری، نیکوکاری و نیک خلقی و فداکاری معرفی می نماید

ولی نمی توانیم بگوییم که همه کار را عینا پیامبر انجام داده است باید انجام دهیم، چون آن حضرت زندگی شخصی نیز داشت، و نمی توانیم بگوییم که مثلا آن حضرت فلان لباس را پوشیده و یا فلان غذا را خورده و باید مسلمانان حتما آن را تقلید نماید.

.ولی در برخی مسائل که خودشان تأکید کردند، باید تقلید کرد. مثلا در مسائل عبادی

.

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 393 مرة/مرات