آیا “معجزه شق القمر” واقعیت دارد؟
دین و فطرت// اعلانات// پرسش و پاسخ تاريخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۷ Tavsiye Et Yazdır

آیا این درست است که حضرت محمد (ص) به کره ماه اشاره نمود و ماه دو نیم گشت؟ چون بعضی از مفسرین  سوره قمر را اینچنین تفسیر می کنند. نظر شما در این مورد چیست؟

در قرآن مجید در آیه دوم تا چهارم سوره قمر به این موضوع اشاره شده است، در این آیات چنین مى خوانیم:

اقْتَرَبَتِ السَّاعَهُ وَانْشَقَّ الْقَمَرُ- نزدیک شد قیامت و از هم شکافت ماه

ناگفته پیداست که این آیات از روز قیامت بحث می کند و مربوط به حوادث آغاز رستاخیز است نه اینکه از زمان پیامبر (ص).  سپس در ادامه همان آیه  به مشرکان مکه خطاب کرده می فرماید: وَإِنْ یَرَوْا آیَهً یُعْرِضُوا وَیَقُولُوا سِحْرٌ مُسْتَمِرٌّ – و هر گاه نشانه‏ اى ببینند روى بگردانند و گویند سحرى دایم است (قمر ۲). باید توجه کرد که در آیه افعال در صیغه فعل مضارع (گویند) ذکر می شود نه در زمان  فعل ماضی (گفتند). بنابر این احادیث در باره ” شق القمر” که در بین اعراب معروف است  صحیح نمی باشد.  این هم نیازمند به تذکر نیست که اگر این حادثه واقعیت بود در قران کریم حد اقل ۵-۱۰ بار ذکر شده بود و اگر چنین موضوعی رخ داده باشد در گفته های صحابه به عنوان یک واقعه مهم قید شود و در دوران پیامبر هرگز معجزه “شق القمر” معروف نبوده است.   مانند معجزات حضرت موسی (ع) که در بسیار از نقاط قران کریم ذکر شده است. به طور کلی، آیات قران کریم نشان می دهد که پیامبر اسلام جزء قران کریم معجزه ای دیگر نداشت. آیات زیر این حقیقت را تایید می نماید:

وَمَا مَنَعَنَا أَنْ نُرْسِلَ بِالْآیَاتِ إِلَّا أَنْ کَذَّبَ بِهَا الْأَوَّلُونَ

ما را از فرستادن معجزات باز نداشت جز اینکه پیشینیان آنها را به دروغ گرفتند (الاسراء ۵۹)

و در آیه دیگر می فرماید: وَقَالُوا لَوْلَا أُنْزِلَ عَلَیْهِ آیَاتٌ مِنْ رَبِّهِ قُلْ إِنَّمَا الْآیَاتُ عِنْدَ اللَّهِ وَإِنَّمَا أَنَا نَذِیرٌ مُبِینٌ

گفتند چرا بر او از جانب پروردگارش نشانه‏ هایى [معجزه‏ آسا] نازل نشده است بگو آن نشانه‏ ها پیش خداست و من تنها هشداردهنده‏ اى آشکارم (عنکبوت ۵۰)

علاوه بر این خود پیامبر بارها در جواب کسانی که از آن حضرت معجزه طلب می کردند،  تاکید می نماید که غیر از قران کریم معجزه ای دیگری  ندارد. بعنوان نمونه می توان آیات ذیل اشاره نمود:

الَّذِینَ قَالُوا إِنَّ اللَّهَ عَهِدَ إِلَیْنَا أَلَّا نُؤْمِنَ لِرَسُولٍ حَتَّى یَأْتِیَنَا بِقُرْبَانٍ تَأْکُلُهُ النَّارُ قُلْ قَدْ جَاءَکُمْ رُسُلٌ مِنْ قَبْلِی بِالْبَیِّنَاتِ وَبِالَّذِی قُلْتُمْ فَلِمَ قَتَلْتُمُوهُمْ إِنْ کُنْتُمْ صَادِقِینَ. فَإِنْ کَذَّبُوکَ فَقَدْ کُذِّبَ رُسُلٌ مِنْ قَبْلِکَ جَاءُوا بِالْبَیِّنَاتِ وَالزُّبُرِ وَالْکِتَابِ الْمُنِیرِ

مانان که گفتند خدا با ما پیمان بسته که به هیچ پیامبرى ایمان نیاوریم تا براى ما قربانیى بیاورد که آتش [آسمانى] آن را [به نشانه قبول] بسوزاند بگو قطعا پیش از من پیامبرانى بودند که دلایل آشکار را با آنچه گفتید براى شما آوردند اگر راست مى گویید پس چرا آنان را کشتید.  پس اگر تو را تکذیب کردند بدان که پیامبرانى [هم] که پیش از تو دلایل روشن و نوشته ‏ها و کتاب روشن آورده بودند تکذیب شدند (آل عمران ۱۸۳-۱۸۴)

وَیَقُولُ الَّذِینَ کَفَرُوا لَوْلَا أُنْزِلَ عَلَیْهِ آیَهٌ مِنْ رَبِّهِ إِنَّمَا أَنْتَ مُنْذِرٌ وَلِکُلِّ قَوْمٍ هَادٍ

و آنان که کافر شده‏ اند مى‏ گویند چرا نشانه‏ اى آشکار از طرف پروردگارش بر او نازل نشده است [اى پیامبر] تو فقط هشداردهنده‏ اى و براى هر قومى رهبرى است (رعد ۷)

وَقَالُوا لَوْلَا نُزِّلَ عَلَیْهِ آیَهٌ مِنْ رَبِّهِ قُلْ إِنَّ اللَّهَ قَادِرٌ عَلَى أَنْ یُنَزِّلَ آیَهً وَلَکِنَّ أَکْثَرَهُمْ لَا یَعْلَمُونَ

و گفتند چرا معجزه ‏اى از جانب پروردگارش بر او نازل نشده است بگو بى‏ تردید خدا قادر است که پدیده‏ اى شگرف فرو فرستد لیکن بیشتر آنان نمى‏ دانند (انعام ۳۷)

خلاصه کلام،  مسلمانان باید بیدار باشند و به ادعاهای دروغ که توسط جهلاء مطرح شده است باور نکنند.  چطور می شود که  هیچ کجای قرآن پیامبر صراحتا معجزه ای را به خود نسبت نداده است اما در جایی دیگر کتاب خدا معجزه ای بعنوان “شق القمر” را به خود نسبت می دهد؟

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 471 مرة/مرات