از داستان حضرت موسی و خضر چه چیز می آموزیم؟
دین و فطرت// پرسش و پاسخ تاريخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۷ Tavsiye Et Yazdır

از داستان حضرت موسی و خضر چه چیز می آموزیم؟
داستان حضرت موسی و خضر فرق میان حقایق غیر قابل مشاهده را با اطلاعات قابل رویت را به ما یاد می دهد. در ظاهر چیزی می بینیم و درک می کنیم. یعنی در قبال آن چه که می دانیم مسؤولیت داریم. باید برای آن چه که به ما داده شده شکر کرده و برای چیزی که هنوز داده نشده باید صبر کنیم. هم چنین نباید تصورمان این باشد که هرچیزی که به ما داده شده مطلقا خیر و چیزی که داده نشده شر است. خدای متعال می فرماید:
کُتِبَ عَلَیْکُمُ الْقِتَالُ وَهُوَ کُرْهٌ لَکُمْ وَعَسَى أَنْ تَکْرَهُوا شَیْئًا وَهُوَ خَیْرٌ لَکُمْ وَعَسَى أَنْ تُحِبُّوا شَیْئًا وَهُوَ شَرٌّ لَکُمْ وَاللَّهُ یَعْلَمُ وَأَنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ
بر شما کارزار واجب شده است در حالى که براى شما ناگوار است و بسا چیزى را خوش نمى دارید و آن براى شما خوب است و بسا چیزى را دوست مى دارید و آن براى شما بد است و خدا مى‏ داند و شما نمیدانید ) بقره ۲۱۶)
اما حضرت خضر، که در روایات نام او این گونه ذکر شده است، در اصل یک فرشته است. او فرمان خدا را به جا می آورد. حضرت موسی نیز می خواست با او دوستی نماید. اما دوستی آنها طول نکشید، چون حضرت موسی به کارهایی که خضر انجام می داد اعتراض می کرد و علتش این بود که علت کارهای او را درک نکرده بود. به این سبب آنها خیلی زود راه خود را از هم جدا کردند.

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 559 مرة/مرات