بعضی وقت ها انسان نسبت در وجود الله شک پیدا میکند. راه حل این مشکلات چیست؟
دین و فطرت// اعلانات// پرسش و پاسخ تاريخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۷ Tavsiye Et Yazdır

درود بر شما جناب استاد. سوالی از محضرتان داشتم:
بعضی وقت ها انسان در وجود الله تعالی شک می کند و نسبت به باور های دینی دچار شک و تردید می شود؛
راه حل این مشکلات چیست؟ بنده شخصا دچار این مشکل هستم.
وگر نه الحمدلله نماز روزه و … کار های خیر میکنم والحمد الله قاری قرآن کریم هم هستم و همیشه تلاوت قران کریم میکنم .
لطفا توصیه نمایید چه کار کنم.
علیکم سلام
پیدایش شک و تردیدهایی از این دست در مورد وجود خداوند متعال در اوان جوانی امری عادی و طبیعی است و این گونه تردیدها انسان را به تحقیق در رابطه با حقیقت تشویق می نماید و در نتیجه ی این گونه تحقیقات، انسان در عقیده و ایمان خود استوارتر و ثابت قدم تر می گردد. شک و تردید یکی از عومل مهمی است که انسان را به سوی هدف می برد. تنها چیزی که باید به آن دقت نمود این است که به هنگام شک و تردید نباید به شیطان فرصت دهید که شما را وسوسه نماید. بنابر این، برای رسیدن به یقین انسان باید دائما در پی علم باشد. در این مورد به قران کریم توجه کنیم.
در حکایت حضرت ابراهیم می خوانیم. ابراهیم از خدای متعال درخواست می کند تا چگونگی زنده شدن مردگان را به وی نشان دهد و البته این حاجت را برای آرامش و اطمینان قلب خود در خواست می‌کند.
وَإِذْ قَالَ إِبْرَاهِیمُ رَبِّ أَرِنِی کَیْفَ تُحْیِی الْمَوْتَی قَالَ أَوَلَمْ تُؤْمِن قَالَ بَلَی وَلَکِن لِّیَطْمَئِنَّ قَلْبِی
و (یاد کن) آنگاه که ابراهیم گفت: (پروردگارا، به من نشان ده؛ چگونه مردگان را زنده می‌کنی؟) فرمود: (مگر ایمان نیاورده‌ای؟) گفت: (چرا، ولی تا دلم آرامش یابد.)(بقره ۲۶۰)
البته سبب برخی از تردیدها و شبهات هم ممکن است ضعف اطلاعات و آگاهی ما در رابطه با قران کریم باشد که در این صورت باید با مطالعات بیشتر، پرسش از اشخاص آگاه و بحث و گفتگو با آنان این ضعف ها و اشتباهات را بر طرف نمود. چنانچه قران کریم :
وَمَا أَرْسَلْنَا مِنْ قَبْلِکَ إِلَّا رِجَالًا نُوحِی إِلَیْهِمْ فَاسْأَلُوا أَهْلَ الذِّکْرِ إِنْ کُنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ
و پیش از تو [هم] جز مردانى که بدیشان وحى میکردیم گسیل نداشتیم پس اگر نمیدانید از پژوهندگان کتابهاى آسمانى جویا شوید (نحل ۴۳)

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 518 مرة/مرات