آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز داخل بهشت شوند؟

آیا غیر مسلمانان که اعمال خیر انجام می دهند و بیشتر انسانها از آنها سودمند هستند امکان دارد که داخل بهشت شوند؟

در مورد محاسبه اعمال پیروان غیر اسلامی در روز قیامت و رفتار خدای متعال با آنها  ابتدا به این نکته باید  توجه کرد.  خدای متعال در کتاب خود می فرماید.:

 یَوْمَ تَبْیَضُّ وُجُوهٌ وَتَسْوَدُّ وُجُوهٌ فَأَمَّا الَّذِینَ اسْوَدَّتْ وُجُوهُهُمْ أَکَفَرْتُمْ بَعْدَ إِیمَانِکُمْ فَذُوقُوا الْعَذَابَ بِمَا کُنْتُمْ تَکْفُرُونَ

[در آن] روزى که چهره ‏هایى سپید و چهره ‏هایى سیاه گردد اما سیاهرویان [به آنان گویند] آیا بعد از ایمانتان کفر ورزیدید پس به سزاى آنکه کفر مى ‏ورزیدید [این] عذاب را بچشید( آل عمران ۱۰۶)

 ببیند در آیه مذکور می فرماید ” آیا بعد از ایمانتان کفر ورزیدید..” یعنی اگر  ابتدا ایمان آورده و بعدا از ایمان خارج شده باشند در این حال برای آنها عذاب خداوند خواهد رسید. اما اگر آنان که در دین خود هستند و کارهای خوبی انجام می دهند و انسانها از آنها سودمند می شوند  در این حال امکان دارد آنان نیز مثل مسلمانان داخل بهشت شوند.  علاوه بر این به این نکته باید توجه کرد که همه غیر مسلمانان با هم مساوی نیستند. حال فرض کنیم افرادی که دین  اسلام به آنها رسیده است اما با سرکشی حاضر به پزیرش حق نشده  و از پذیرش حق استنکاف کرده اند آنها همان کافران هستند که چنین افرادی به فرموده قرآن کریم، اهل جهنم می‌باشند.  وافراد دیگر همان غیر مسلمانان هستند که دین اسلام به آنها نرسیده و علم به حقانیت اسلام ندارند و آنها گناهکار نیستند که مسلمان نبوده اند. بنابر این خدای متعال به میزان عقلشان به حسابرسی آنها خواهد رسید و با آنها حسب کارهای که انجام داده اند رفتار خواهد کرد. اگر کارهی خوبی داشته باشند و از اعمال زشت خودداری کرده اند وارد بهشت می شوند. چون خدای تعالی در آیه   ۲۸۶ سوره بقره می فرماید:

لَا یُکَلِّفُ اللَّهُ نَفْسًا إِلَّا وُسْعَهَا لَهَا مَا کَسَبَتْ وَعَلَیْهَا مَا اکْتَسَبَتْ…

خداوند هیچ کس را جز به قدر توانایى‏ اش تکلیف نمى ‏کند. آنچه (از خوبى‏) به دست آورده به سود او، و آنچه (از بدى‏) به دست آورده به زیان اوست‏.

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 364 مرة/مرات