آیا ارواح مردگان با زندگان ارتباط دارند؟

آیا ارواح مردگان با زندگان ارتباط دارند؟

خدای متعال در آیه ۴۲ سوره زمر در باره ارواح می فرماید:

اللَّهُ یَتَوَفَّى الْأَنْفُسَ حِینَ مَوْتِهَا وَالَّتِی لَمْ تَمُتْ فِی مَنَامِهَا فَیُمْسِکُ الَّتِی قَضَى عَلَیْهَا الْمَوْتَ وَیُرْسِلُ الْأُخْرَى إِلَى أَجَلٍ مُسَمًّى إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ

“خدا روح مردم را هنگام مرگشان به تمامى باز مى‏ ستاند و [نیز] روحى را که در [موقع] خوابش نمرده است [قبض مى ‏کند] پس آن [نفسى] را که مرگ را بر او واجب کرده نگاه مى دارد و آن دیگر [نفسها] را تا هنگامى معین [به سوى زندگى دنیا] بازپس مى‏ فرستد قطعا در این [امر] براى مردمى که مى‏ اندیشند نشانه‏ هایى [از قدرت خدا]ست”

رابطه روح مرده با افراد دیگر، امکان‌پذیر نیست‌، چنانچه در آیه اشاره می شود ارواح انسان ها پس از مرگ، به کلی از این عالم جدا می شوند و در عالم برزخ نگه داشته می شوند و تا روز قیامت در آنجا می ماند. و این قانون خدا برای همه انسانها یکسان است، از جمله ارواح پیامبران.

هیچ دلیلی وجود ندارد که روحهای مردگان ارتباط با زندگان داشته باشند بلکه آیات قرآن نیز دال بر این است که ارواح انسان ها پس از مرگ، به کلی از این عالم بیگانه می شوند.

در آیه دیگر خدای متعال می فرماید:

حَتَّى إِذَا جَاءَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قَالَ رَبِّ ارْجِعُونِ.لَعَلِّی أَعْمَلُ صَالِحًا فِیمَا تَرَکْتُ کَلَّا إِنَّهَا کَلِمَهٌ هُوَ قَائِلُهَا وَمِنْ وَرَائِهِمْ بَرْزَخٌ إِلَى یَوْمِ یُبْعَثُونَ

“تا آنگاه که مرگ یکى از ایشان فرا رسد مى‏ گوید پروردگارا مرا بازگردانید. شاید من در آنچه وانهاده‏ ام کار نیکى انجام دهم نه چنین است این سخنى است که او گوینده آن است و پشاپیش آنان برزخى است تا روزى که برانگیخته خواهند شد” (مومنون ۹۹-۱۰۰)

در نتیجه روح بعد از آن که قبض شد، در جهان دیگری به نام برزخ قرار می‌گیرد و ارتباط او با دنیا قطع می‌گردد.

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 402 مرة/مرات