سوالی در مورد قرض الحسنه
دین و فطرت// اقتصاد اسلامی// پرسش و پاسخ تاريخ انتشار: ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ Tavsiye Et Yazdır

با سلام

سوالی در مورد قرض الحسنه هایی که بین خانواده ها وجود دارد داشتم. به این نحو که عده ای هر ماه مبلغی میگذارند و هر ماه قرعه کشی میکنند و به یکی از افراد آن گروه  میدهند. آیا این ربا است و اشکالی دارد؟

پاسخ:

علیکم السلام

نخیر، اشکالی ندارد. ربا به معنی زیادی گرفتن در وام یا معامله است. پولی را شخصی وام می دهد و بیشترش را می گیرد، جنسی را می دهد و از همان جنس، مقدار بیشتری دریافت می کند.در روایتی می خوانیم: “لو کان الرّبا حلالاً لترک النّاس التّجارات”  اگر ربا حلال باشد، مردم کسب و کار را رها می کنند. و در روایتی دیگر اگر ربا شایع شود، راه وام و قرض الحسنه دادن بسته می شود. گرفتن پول اضافه بدون انجام کار مفید یا مشارکت در تولید، نوعی ظلم و سبب پیدایش دشمنی و قساوت می شود.گاهی بدهی های تصاعدی ربا دهنده، او را ورشکسته و مجبور به قبول انواع ذلّت ها و اسارت ها می کند. ربا در همه ادیان حرام است در سوره ی نساء، آیه ۱۶۱ می خوانیم:

” وَأَخْذِهِمُ الرِّبَا وَقَدْ نُهُوا عَنْهُ وَأَکْلِهِمْ أَمْوَالَ النَّاسِ بِالْبَاطِلِ وَأَعْتَدْنَا لِلْکَافِرِینَ مِنْهُمْ عَذَابًا أَلِیمًا”

)یهودیان(رباگرفتنشان با آنکه از آن نهى شده بودند و به ناروا مال مردم خوردنشان و ما براى کافران آنان عذابى دردناک آماده کرده‏ ایم.

تهدیدهایی که در قرآن برای ربا گرفتن و پذیرش حاکمیت طاغوت آمده حتی برای قتل و ظلم و شرابخواری و زنا نیامده است. انفاق، دادن بلاعوض است و ربا، گرفتن بلاعوض. انفاق، محبّت آور و ربا کینه آور است. معمولاً از مردن انفاق کننده مردم عزادار می شوند و از مرگ رباخوار مردم شادند.

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 311 مرة/مرات