آیا پیامبران الهی با هم در یک زمان زندگی می کردند؟

ما به یقین می دانیم طبق آیه ۵۱-۵۳ سوره مریم  حضرت موسی  به مقام نبوت رسیده واز طرف دیگر می دانیم که در زمان ایشان برادرش هارون نیز به پیامبری انتخاب شد. یعنی در زمان او  پیامبر دیگری به نام حضرت هارون نیز بوده است. پس منافاتی ندارد که در زمان وجود پیامبری پیامبر دیگری نیز وجود داشته باشد. در آیه مذکور خدای متعال می فرماید:

“و در این کتاب از موسى یاد کن زیرا که او پاکدل و فرستاده‏ اى پیامبر بود. و از جانب راست طور او را ندا دادیم و در حالى که با وى راز گفتیم او را به خود نزدیک ساختیم. و به رحمت‏ خویش برادرش هارون پیامبر را به او بخشیدیم”

علاوه بر این در آیات دیگر در باره همزمان و حتی اقارب بودن پیامبران الهی نشانه های وجود دارد. از آیه ۱۸ سوره انعام  اسامی ۱۸ نفر از پیامران ذکر شده و بعد چنین فرموده است:

وَمِنْ آبَائِهِمْ وَذُرِّیَّاتِهِمْ وَإِخْوَانِهِمْ وَاجْتَبَیْنَاهُمْ وَهَدَیْنَاهُمْ إِلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِیمٍ- یعنی- و از پدران و فرزندان و برادرانشان برخى را [بر جهانیان برترى دادیم] و آنان را برگزیدیم و به راه راست راهنمایى کردیم.

بنابر این حضرت ابراهیم و فرزندانش اسماعیل و اسحاق و فرزند برادرش حضرت لوط در عصری زندگی می کردند. پسر حضرت اسحاق حضرت یعقوب و فرزندش یوسف و علاوه بر این سلیمان فرزند داود  و یحیی فرزند زکریا  پیامبرانی با هم نسبت پدر و پسری داشتند. حضرت عیسی با حضرت یحیی نیز نسبت فاملی داشتند.

گرچه قرآن کریم از پدر خانم حضرت موسی(ع) نامی به میان نیاورده است و تنها داستان آن را نقل کرده است ولی از روایات استفاده می شود که نام او شعیب بوده است. پیامبر دیگر بنام یوشع بن نون که در قران کریم نام او ذکر نشده است در زمان حضرت موسی  بعد از وفات حضرت هارون به پیامبری مبعوث شد.

پس آنچه از قرآن بدست می آید این است که همه این انبیاء پشت سر هم نیامده اند بلکه بسیاری از آنها در یک زمان و در مناطق مختلف مشغول تبلیغ دین بوده اند.

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 327 مرة/مرات