جایگاه زن از منظر قران کریم

باسلام واحترامات خاص به استا دان وقف سلیمانه بالخصوص به استاذان وبسایت فارسی دین وفطرت میخواستیم  جایگاه زن  در قرآن کریم را یاد بگیریم آیا آیات موجود هست  در قرآن  کریم در باره زنان مثبت ویا منفی بحث کرده باشند؟

متا سفانه در کتب فقه واحادیث زنان ما نند شیطان جلوه داده میشوند که مردان را از راه میکشند در بسیاری از روایات زنان از شیطان هم بد تر جلوه داده میشود  ودر کتب فقه  نیز برای زنان هیج اهمیتی قایل نمیشوند به طور مثال در کتب  فقه گفته میشود که زن باید در حال نافسه وحایضه نباشد شوهرش هر وقتی  که از وی همبستر شدن را بخواهد مجبور هست همراهش  همبستر شود یعنی زن حق ندارد که اراده شوهرش را رد بکند.   آیا زن نفس ندارند که شوهر هر وقت بخواهد مجبور کرده میشود به همبستری

وهمچنان  در کتب فقه  رفتن زن به سفر بدون اجازه شوهر حتی رفتن به خانه پدرش بدون اجازه آن ممنوع قراره داده شده ونیز در کتب فقه زنان نمیتوانند یک بار  به عقد نکاح مرد در آید از وی راضی باشد ویا نباشد وخوش شان بیاید ویا نبیاید نمیتواند بدون اینکه شوهرش اورا طلاق بدهد از شوهر ش جدا شود و مانند این چنین مسائل متعددی هست نمیتوانیم همه آنهارا در ین سوال خود بگنجانیم برای زنان روا دیده میشود  از شما استادان وبسایت دین وفطرت خواهش بنده به صفت یک زن مسلمان همین هست که  جایگاه زن را از منظر آیات قران کریم   تثبیت نموده به وبسایت تان به نشر برسانید.

وعلیکم السلام ورحمت الله وبرکاته  خوشحالم که شما به آدرس وبسایت فارسی چنین یک سوالی مطرح نموده اید  بلی شما حق به جانب هستید متاسفانه در روایات ودر کتب فقه اعم از اهل تسنن واهل تشیع  به حق خانم ها خیلی جفا شده گیست.  بسیاری حق وحقوقی را قران کریم برای زنان  داده گیست  درکتب مذاهب این حق وحقوق زنان از ایشانان سلب شده هست

مسائل متعددی راجع به شأن و مقام زن از قرآن کریم قابل استفاده است که برخی از آنها عبارت­اند از:

قرآن کریم چنین می ­فرماید:

إِنَّ الْمُسْلِمِینَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَالْقَانِتِینَ وَالْقَانِتَاتِ وَالصَّادِقِینَ وَالصَّادِقَاتِ وَالصَّابِرِینَ وَالصَّابِرَاتِ وَالْخَاشِعِینَ وَالْخَاشِعَاتِ وَالْمُتَصَدِّقِینَ وَالْمُتَصَدِّقَاتِ وَالصَّائِمِینَ وَالصَّائِمَاتِ وَالْحَافِظِینَ فُرُوجَهُمْ وَالْحَافِظَاتِ وَالذَّاکِرِینَ اللَّهَ کَثِیرًا وَالذَّاکِرَاتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُمْ مَغْفِرَهً وَأَجْرًا عَظِیمًا[مسلماً خدا برای مردان و زنان مسلمان و مردان و زنان با ایمان، و مردان و زنان عبادت پیشه، و مردان و زنان راستگو و مردان و زنان شکیبا، و مردان و زنان فروتن، و مردان و زنان صدقه دهنده، و مردان و زنان روزه دار، و مردان و زنان حفظ کننده خود از پلیدی های جنسی، و مردان و زنانی که بسیار یاد خدا می کنند، آمرزش و پاداشی بزرگ آماده کرده است (سوره احزاب آیه ۳۵)

مفسران شیعه و سنی راجع به شأن نزول این آیه این داستان را نقل می­کنند که روزی ام سلمه نزد پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) آمد و گفت: چرا در قرآن کریم راجع به مردان آیاتی آمده، اما نسبت به زنان چیزی وجود ندارد؟

پس از آن بود که خداوند متعال این آیه را نازل کرد[۱] و فرمود که زن و مرد در پیشگاه او از نظر قرب و منزلت یکسانند. مهم این است که از نظر اعتقادی و اخلاقی واجد فضیلت باشند.

این آیات به خوبی روشن می‌کند، زن و مرد در کنار یکدیگر، همچون دو کفه ا‌ی ترازو هستند و خداوند برای هر دو پاداشی یکسان بدون کمترین تفاوت قائل می‌شود.

گرچه بعضی از افراد گمان می‌کنند که کفه‌ ای سنگین شخصیت برای مردان است و زنان چندان جایگاهی ندارند! ولی بدون شک هیچگونه فرقی از نظر جنبه‌های انسانی و مقامات معنوی بین آنها نیست، و اگر تفاوتی هست در نظام جسمی، روحی، … می‌باشد واین تفاوت­ها برای ادامه‌ی نظام جامعه‌ی انسانی ضروری است و آثار و پیامدهایی در بعضی از قوانین حقوقی زن و مرد ایجاد می‌کند.

«مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَکَرٍ أَوْ أُنْثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَاهً طَیِّبَهً وَلَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا کَانُوا یَعْمَلُونَ

از مرد و زن، هر کس کار شایسته انجام دهد در حالی که مؤمن است، مسلماً او را به زندگی پاک و پاکیزه ای زنده می داریم و پاداششان را بر پایه بهترین عملی که همواره انجام می داده اند، می دهیم( سوره نحل آیه ۹۷)

بر اساس این آیه، ملاک دستیابی به حیات طیبه اموری مانند تفاوت در جنسیت یا نژاد و رتبه اجتماعی نیست، بلکه تنها ملاک راستین، ایمان و عمل صالح است.

این آیه در حقیقت بیان می‌کند که کسانی که برای زن مقامی پایین‌تر از مقام انسانی مرد قائل بودند ثابت می‌کند که اسلام دینی مردمحور نیست. بلکه اگر در مسیر صحیح الهی قدم بردارند هر دو به طور یکسان از حیات طیبه برخوردار خواهند شد و از اجر مساوی در پیشگاه الهی بهره ‌مند خواهند شد.

یا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْناکُمْ مِنْ ذَکَرٍ وَ أُنْثى‏ وَ جَعَلْناکُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاکُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلیمٌ خَبیرٌ»

اى مردم ما شما را از مرد و زنى آفریدیم و شما را ملت ملت و قبیله قبیله گردانیدیم تا با یکدیگر شناسایى متقابل حاصل کنید در حقیقت ارجمندترین شما نزد خدا پرهیزگارترین شماست بى‏ تردید خداوند داناى آگاه است ( سوره حجرات آیه ۱۳)

در این آیه کریمه نیز زنان و مردان هم ردیف یکدیگر قرار داده شده، و خداوند سبحان از نظر پاداش فرقی بین آنها نگذاشته است. بلکه قلم قرمز بر تمام امتیازات ظاهری و مادی کشیده و اصالت و واقعیت را به مسأله تقوا و پرهیزکاری می‌دهد.

این آیات بیانگر این حقیقتند که زن و مرد در ماهیت انسانی و بدون در نظر گرفتن سنخیت و جنس مشترکند. یعنی همانطور که مردان از استعدادهای متنوع برخوردارند و طبعاً می‌توانند این استعدادها را به فعلیت برسانند، زنان نیز بدون هیچ کاستی دارای این استعدادها هستند و می‌توانند این استعدادها را به فعلیت رسانند.

به عبارت دیگر، زن و مرد در فطرت خداشناسی، کسب معرفت، رسیدن به قرب الهی و دیگر استعدادها، همسانند و قابلیت این را دارند که به کمال و درجه‌ی نهایی انسانیت دست یابند.

برای معلومات بیشتر در باره حق جدا شدن زن از شوهرش درقران کریم  لطفا به پیوند ذیل مراجعت بفرمائید

مسأله افتداء

 

[۱] شیخ طوسی، التبیان، ج۸، ص۳۴۲، ابن ابی حاتم رازی، تفسیر القرآن العظیم، ج۹، ص۳۱۳۳٫

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 456 مرة/مرات