آیا بهشتیان و دوزخیان همدیگر را می شناسند ؟
دین و فطرت// پرسش و پاسخ تاريخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ Tavsiye Et Yazdır

سلام علیکم استادان  وقف سلیمانیه و مرکز تحقیقاتی دین و فطرت. قبل از سوال از شما بخاطره راهنمایی های که انجام می دهید بسیار سپاسگزارم . انشاالله  موفق وسربلند باشید. سوال من این است که  آیا در روز قیامت بهشتیان و دوزخیان همدیگر را می شناسند ؟ شنیده بودم که می گویند بعد از مرگ انسان نمی تواند کسانی که در دنیا آشنا بود دوباره آنها را ببیند و بشناسد و حتی در این باره احادث و روایاتی خوانده بودم. نظر شما استادان در این مورد چیست؟

علیکم السلام خواننده گرامی  سپاس از ارتباطتان با مرکز ” دین و فطرت”

قبل از این که پاسخ‌ خود را نسبت به موارد فوق عرض کنم،  می خواهم بگوییم که این دوران، دوران قرآن است؛ اگر با قرآن انس پیدا کنیم ، خواهیم دید که دل و جان ما نورانی می‏شود. به برکت کلام خداوند عالم   بسیاری از ظلمات  از قلب و روحمان زدوده می‏شود. اگر با قرآن انس بگیریم ، آن‌وقت این فرصت و این مجال پیدا خواهد شد که دین خدا را همان طوری که نازل شده است بفهمیم و از افکاری خرافی دور شویم،

اما در پاسخ به این سوال باید بگوییم که طبق آیات کتاب خدا چنانچه انسانها در این دنیا یکدیگر را می شناسند در قیامت نیز انسان‌ها آشنایان‌ خود را می شناسند. خدای متعال می فرماید:

وَالَّذِینَ آمَنُوا وَاتَّبَعَتْهُمْ ذُرِّیَّتُهُمْ بِإِیمَانٍ أَلْحَقْنَا بِهِمْ ذُرِّیَّتَهُمْ وَمَا أَلَتْنَاهُمْ مِنْ عَمَلِهِمْ مِنْ شَیْءٍ کُلُّ امْرِئٍ بِمَا کَسَبَ رَهِینٌ (طور ۲۱)

و کسانى که گرویده و فرزندانشان آنها را در ایمان پیروى کرده‏ اند فرزندانشان را به آنان ملحق خواهیم کرد و چیزى از کار[ها]شان را نمى ‏کاهیم هر کسى در گرو دستاورد خویش است”

و در آیه دیگر می خوانیم:

فَأَقْبَلَ بَعْضُهُمْ عَلَى بَعْضٍ یَتَسَاءَلُونَ. قَالَ قَائِلٌ مِنْهُمْ إِنِّی کَانَ لِی قَرِینٌ

پس برخی‏شان به برخى روى نموده و از همدیگر پرس‏وجو مى کنند. گوینده‏ اى از آنان مى‏ گوید راستى من [در دنیا] همنشینى داشتم (صافات ۵۰-۵۱)

طبق آیات کتاب خدا اهل بهشت آن قدر یکدیگر را می شناسند که برخی از آنان به فکر گذشته و دوستان و آشنایان  دنیا می ‌افتند که حالا در میان آنها نیستند و خواهند گفت:

قَالَ هَلْ أَنْتُمْ مُطَّلِعُونَ . فَاطَّلَعَ فَرَآهُ فِی سَوَاءِ الْجَحِیمِ (صافات ۵۴-۵۵)

“(مؤمن)مى ‏پرسد آیا شما اطلاع دارید [کجاست]. پس اطلاع حاصل مى ‏کند و او را در میان آتش مى ‏بیند”

این‌ آیات صریحاً این‌ مطلب‌ را بیان‌ می‌کند که‌ اهل دوزخ و اهل بهشت آشنایان‌ خود را می ‌شناسند

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş


 ملاحظات

  1. سلام علیکم
    خدایا برادران مؤمن ما را که سبقت در ایمان دارند را بیامرز و انشاء الله

  2. و در بهشت بی انتهای رب العالمین
    در بهشت ابدی

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 168 مرة/مرات