کسی حق جلوگیری ازدواج زنی ندارد.
دین و فطرت// پرسش و پاسخ// مطالعات زنان تاريخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ Tavsiye Et Yazdır

ما در یک شهر کوچک زندگی می کنیم.  در محله ما زنی زندگی می کند که همسرش چند سال پیش فوت کرده است . حالا او می خواهد ازدواج کند. اما  با شنیدن این خبر ، برادرش از روسیه آمده و او را تهدید کرد و گفت که به ازدواج او اجازه نمی دهد.  نظر دین ما در این مورد چیست؟ آیا برادرش حق مانع شدن به ازدواج خواهرش دارد؟

پاسخ:

کسی حق جلوگیری ازدواج زنی ندارد. در زمان پیامبر اکرم (ص) ، یک مومن با خواهر مقیل بن یاسر ازدواج می نماید. خواهرش مدتی با آن مرد زندگی می کند. بعد از گذشتن مدتی او را طلاق می دهد. اما بعد از مدتی آنها نصمیم می گیرند که دوباره ازدواج نمایند.  ولی برادرش به این ازدواج مانع می شود و به مرد می گوید: “ای احمق! من به تو خوبی کرده و  خواهرم را به تو داده بودم اما تو طلاقش دادی . به خدا،  هرگز اجازه نخواهم داد که دو باره ازدواج بکنید

 بعد از این خدای متعال به پیامبرش این آیه را نازل می کند.

وَإِذَا طَلَّقْتُمُ النِّسَاءَ فَبَلَغْنَ أَجَلَهُنَّ فَلَا تَعْضُلُوهُنَّ أَنْ یَنْکِحْنَ أَزْوَاجَهُنَّ إِذَا تَرَاضَوْا بَیْنَهُمْ بِالْمَعْرُوفِ ذَلِکَ یُوعَظُ بِهِ مَنْ کَانَ مِنْکُمْ یُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ ذَلِکُمْ أَزْکَى لَکُمْ وَأَطْهَرُ وَاللَّهُ یَعْلَمُ وَأَنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ (بقره ۲۳۲)

“و چون زنان را طلاق گفتید و عده خود را به پایان رساندند آنان را از ازدواج با همسران [سابق] خود چنانچه بخوبى با یکدیگر تراضى نمایند جلوگیرى مکنید هر کس از شما به خدا و روز بازپسین ایمان دارد به این [دستورها] پند داده مى ‏شود [مراعات] این امر براى شما پربرکت‏ تر و پاکیزه‏ تر است و خدا مى‏ داند و شما نمیدانید.

با شنیدن این آیه از پیامبر ، مقیل بن یاسر به ازدواج خواهرش رضایت می دهد و شوهر خواهرش را دعوت کرده به ا می گوید: به ازدواج شما اعتراض نمی کنم. ( این کثیر، تفسیر القران، حدیث شماره ۲۹۸۵)

همانطور که در بالا ذکر کردیم  کسی حق جلوگیری ازدواج زنی بیوه ندارد.

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş


 نظرهای اضافه شده

  1. السلام علیکم
    ذلکم أزکی لکم و أطهر درادامه آیه ۲۳۲بقره خداوند میفرماید، این برای شما بهترو پاکیزه تر است
    یعنی بازگشت دوباره زن به سوی شوهرش و انقلب الی اهله مسرورا ( ‏‎ ‎و در قیامت هم همین طور
    آبائهم و ازواجهم و ذریتهم و یدخلون علیهم الملائکه من کل باب ،سوره رعد آیه ۲۳

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 442 مرة/مرات