هدف از تلاوت قران کریم درک سخن خدای متعال است.

از آیه ۲۰ سوره مزمل به این نتیجه می رسیم که باید هر روز آیاتی از قران کریم تلاوت کنیم. و می خواهم بدانم آیا وفق آیه مذکور خواندن هر روز بعضی از آیات قران کریم حتی بدون ادراک مفاهمش فرض است؟

پاسخ:

ترجمه آیه مورد نظر این است:

إِنَّ رَبَّکَ یَعْلَمُ أَنَّکَ تَقُومُ أَدْنَى مِنْ ثُلُثَیِ اللَّیْلِ وَنِصْفَهُ وَثُلُثَهُ وَطَائِفَهٌ مِنَ الَّذِینَ مَعَکَ وَاللَّهُ یُقَدِّرُ اللَّیْلَ وَالنَّهَارَ عَلِمَ أَنْ لَنْ تُحْصُوهُ فَتَابَ عَلَیْکُمْ فَاقْرَءُوا مَا تَیَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ عَلِمَ أَنْ سَیَکُونُ مِنْکُمْ مَرْضَى وَآخَرُونَ یَضْرِبُونَ فِی الْأَرْضِ یَبْتَغُونَ مِنْ فَضْلِ اللَّهِ وَآخَرُونَ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ فَاقْرَءُوا مَا تَیَسَّرَ مِنْهُ وَأَقِیمُوا الصَّلَاهَ وَآتُوا الزَّکَاهَ وَأَقْرِضُوا اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا وَمَا تُقَدِّمُوا لِأَنْفُسِکُمْ مِنْ خَیْرٍ تَجِدُوهُ عِنْدَ اللَّهِ هُوَ خَیْرًا وَأَعْظَمَ أَجْرًا وَاسْتَغْفِرُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِیمٌ

در حقیقت پروردگارت مى‏ داند که تو و گروهى از کسانى که با تواند نزدیک به دو سوم از شب یا نصف آن یا یک سوم آن را [به نماز] برمى ‏خیزید و خداست که شب و روز را اندازه‏ گیرى مى ‏کند [او] مى‏ داند که [شما] هرگز حساب آن را ندارید پس بر شما ببخشود [اینک] هر چه از قرآن میسر مى ‏شود بخوانید [خدا] مى‏ داند که به زودى در میانتان بیمارانى خواهند بود و [عده‏ اى] دیگر در زمین سفر مى کنند [و] در پى روزى خدا هستند و [گروهى] دیگر در راه خدا پیکار مى ‏نمایند پس هر چه از [قرآن] میسر شد تلاوت کنید و نماز را برپا دارید و زکات را بپردازید و وام نیکو به خدا دهید و هر کار خوبى براى خویش از پیش فرستید آن را نزد خدا بهتر و با پاداشى بیشتر باز خواهید یافت و از خدا طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده مهربان است

مسلماً هدف از تلاوت کتاب خدا کسب معرفت و گرایش به خوبی‌ها و درک سخن خدای متعال است. ما کتاب خدا را باید  برای درک آن تلاوت نماییم و در معانی آن خوب تأمل کنیم و مراد آن را دریابیم و به آنها عمل نماییم.  روزی پنج مرتبه در اثناء نماز آیات خواصی از قران کریم در زبان عربی می خوانیم، اما متاسفانه درک نمی کنیم که  بر ما واجب است آن آیاتی که تلاوت می کنیم معنایشان را نیز بفهمیم و درک کنیم. مهمتر از خواندن و حفظ کردن قرآن، فهم آیات قرآنی و درک کلام الهی است که برای ما نازل شده است. در غیر این صورت نمی توانیم علمی (خارج از لذت معنوی) به دست آوریم.

 اصلی ترین چیزی که مسلمانان را بی ‌تردید دچار هلاکت کرده است ، درک نکردن آنچه از کتاب خدا می خوانند و انجام ندادن آن بوده است. به طور خلاصه ، ما می توانیم دنیا و آخرت خود را  با خواندن و درک کردن قران کریم آباد کنیم. قران کریم برای زندگی و انجام دادن آیاتش در زندگی نازل شده و افزودن به علم خود نه برای خواندن و نفهمیدن.

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş


 نظرهای اضافه شده

  1. السلام علیکم والتحیاته
    قرآن برای درک و فهم کلام خدا برای بشر نازل شده است نه برای آزمایش آهنگ و صوت و صدای خوش موزیکال!!
    کسانی که در روز جمعه یا در مسابقات یا روی میت از قرآن لحن و صوت کشدار میسازند قطعا ضال هستند

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 216 مرة/مرات