شفیع قرار دادن شهدا چه حکمی دارد؟

وفق قول خداوند متعال شهدا زنده هستند، آیا شفیع قرار دادن آنها چه حکمی دارد؟

در مذهب شیعه، ائمه به عنوان وسیله و شفیع  پذیرفته می شود. آنها و برای رسیدن به خدا توسل می‌جویند. و وقتی که از آنها سوال می شود، “چرا میان خودشان و خدای متعال واسطه ای قرار می دهید؟” آنها می گویند: ائمه ما شهید هستند و علی الخصوص امام علی و امام حسین در پیشگاه خداوند، مقام و منزلت بالاتری دارند و از قرب بیشتری برخوردارند و در محضر خداوند زنده اند. وقتی از آنها مدد می جوییم و چیزی می خواهیم، آنها خواسته های ما را در پیشگاه خداوند مطرح می کنند و از خدا به ما طلب آمرزش می کنند”  آیا این ترظ تفکر چقدر صحت دارند؟

جواب:

سیره صحابه نشان می‌دهد که آنان، هم در زمان پیامبر یعنی  در حال حیات آن حضرت به او توسل نمی جستند و  هم بعد از رحلت آن حضرت او را واسطه قرار ندادند. در کتاب خدا قرآن کریم آمده است که توسل جستن و انجام چنین میانجیگری با هر کسی شرک است.

اما آن آیه ی که در مورد شهدا نازل شده یعنی  “شهدا زنده هستند ، ولی شما نمی دانید” گرچه به عنوان سمبل بقصد پاداش و گرچه به معنای واقعی استفاده شود به ما حق نمی دهد که آنها را بعنوان شفاعت کننده قرار دهیم.

خدا از رگ های خونی و بافت های ما به ما نزدیکتر است. دور نگه داشتن وی از خودمان و رفتن به سراغ هر مخلوقی به عنوان شفاعتگر شرک و خیانت به پروردگار می باشد. این تفکری است که در قرآن کریم مورد انتقاد قرار گرفته است.

در آیه ۳ سوره زمر در این مورد می فرماید:

أَلَا لِلَّهِ الدِّینُ الْخَالِصُ وَالَّذِینَ اتَّخَذُوا مِنْ دُونِهِ أَوْلِیَاءَ مَا نَعْبُدُهُمْ إِلَّا لِیُقَرِّبُونَا إِلَى اللَّهِ زُلْفَى إِنَّ اللَّهَ یَحْکُمُ بَیْنَهُمْ فِی مَا هُمْ فِیهِ یَخْتَلِفُونَ إِنَّ اللَّهَ لَا یَهْدِی مَنْ هُوَ کَاذِبٌ کَفَّارٌ

آگاه باشید آیین پاک از آن خداست و کسانى که به جاى او دوستانى براى خود گرفته‏ اند [به این بهانه که] ما آنها را جز براى اینکه ما را هر چه بیشتر به خدا نزدیک گردانند نمى ‏پرستیم البته خدا میان آنان در باره آنچه که بر سر آن اختلاف دارند داورى خواهد کرد در قیقت‏ خدا آن کسى را که دروغ‏پرداز ناسپاس است هدایت نمى ‏کند( زمر ۳)

از این آیه استفاده می‌شود که طلب استغفار از دیگری، شرک ‌ورزیدن و رقیب تراشیدن برای اوست و منافات با توحید دارد.

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 361 مرة/مرات