دين وفطرت
برای رسیدن به کمال می شود تنها به قرآن اکتفا کرد؟

برای رسیدن به کمال می شود تنها به قرآن اکتفا کرد؟

سؤال: برای رسیدن به کمال می شود تنها به قرآن اکتفا کرد؟

جواب: قرآن کتاب هدایت است که برای رساندن به کمال نیازی به کمک دیگران ندارد.

یا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَسْأَلُواْ عَنْ أَشْيَاء إِن تُبْدَ لَكُمْ تَسُؤْكُمْ وَإِن تَسْأَلُواْ عَنْهَا حِينَ يُنَزَّلُ الْقُرْآنُ تُبْدَ لَكُمْ عَفَا اللّهُ عَنْهَا وَاللّهُ غَفُورٌ حَلِيمٌ [1]

اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد از چيزهايى كه اگر براى شما آشكار گردد شما را اندوهناك مى‏ كند مپرسيد و اگر هنگامى كه قرآن نازل مى‏ شود در باره آنها سؤال كنيد براى شما روشن مى‏ شود خدا از آن [پرسشهاى بيجا] گذشت و خداوند آمرزنده بردبار است.

مشکل مسلمانان امروزه این است که فکر می کنند تنها اکتفا کردن به قرآن کافی نیست. و قرآن را یکی از منابع شریعت می دانند. در حالی که قرآن کریم تنها منبع نقلی شریعت است که سنت نبوی تابع ، نه مکمل  آن است. از طرف دیگر هر کس این توانایی را ندارد که مستقیم از قرآن استنباط کند، لذا وظیفه علماء این است که همه امور دینی (عقائد، اخلاق، احکام ) را  از قرآن کریم استنباط کنند. آنان  برای تبیین آیه قرآن اولا باید به آیات مرتبط و بعدا به احادیث رجوع کنند. و ملاک صحیح  یا ناصحیح بودن احادیث باید سازگاری یا عدم آن با قرآن باشد. اما وظیفه مسلمانان چیست؟ آنها باید به فتوای که با قرآن سازگاری دارد، عمل کنند. برای تشخیص این که کدام یکی از فتاوی سازگاری دارد، باید استدلال علما را دید. آیا طبق قرآن (با آوردن آیات قرآنی) عمل کرده یا (متأسفانه اکثرا همین طور است) استنباط تقلیدی از مراجع پیشین و صرفا احادیث  بود.

ما قیمت روایات نقل شده را نادیده نمی گیریم، و از خیلی از احادیث بهره می بریم، اما همان طوری که گفتیم، احادیث را منبع مستقل شریعت نمی دانیم. از  احادیث با حکمت آشنا می شویم که چه طور از منبع  غنی – قرآن کریم استخراج معدن کنیم.

از  یادمان نرود که هر مسلمانی مخاطب قرآن می باشد!

 

 

 


[1] مائده 101؛

نظریه ها

 • این سوال مدتها ذهنم را مشغول کرده بود. الان به جوابم رسیدم ممنون!

 • زن میتواند جزء علماء باشد و به استنباط امور دینی از قرآن و احادیث بپردازد؟

  • ملاک در فتوی دادن علم و تقوا است، نه جنسیت شخص. مگر مورد شک است که حضرت فاطمه (ع) عالم دین بوده فتوی می دادند. اگر اعتراض کنید که ایشان استثنا بودند، می گوییم اگر این طور بود خود ایشان به این استثنا اشاره می کردند که این طور نیست.

 • سلام
  سایت خوبی دارید. سایتی که دنبال حقیقته! بدور از تعصبات و عرف های خرافی که دامنگیر اسلام شده!
  سوال: شما ما را به پیروی از قران تشویق میکنید و این کار شایسته ای است، ولی در جواب کسانی که می گویند” همه چیز که در قرآن نیامده، مثل تعداد رکعات نماز و یا نحوه اقامه آن و….” چه جوابی دارید؟

  • قرآن و سنت یک منبع شریعت است و این اقتضا می کند که بین این دوتا توافق کامل باشد. ما آن سنتی که به این شرط جواب می دهد را می پذیریم. فرق ما از دیگران این است که سنت را مصدر دوم مصدر مستقل شریعت نمی دانیم. احادیث متواتر راجع به تعداد رکعات به دست رسید که در آن بین مسلمین اختلافی وجود ندارد. وقتی می گوییم قرآن تنها مصدر شریعت است، منظورمان این است که سنت – فقط تفسیر حکیمانه آن است، لذا خود پیامبر (ص) هم فرمود روایاتی که رسیده باید با قرآن سنجیده شود، آن چه مطابقت با قرآن دارد را بایدعمل کرد و اگر نه باید به دیوار زد .

 • آیا وقتی قران را تنها منبع نقلی دانستیم،در آن صورت ممکن است باز در میان علما بر سر مسئله ای اختلاف پیدا شود؟ و آیا این اختلاف اشکال ندارد؟

  • اگر علما قرآن را به عنوان منبع شریعت در عمل قبول کنند و محور اصلی در استفتأت قرآن باشد، اختلافاتی که به وجود آمد را با حکمت، طوری که پیامبر (ص) آموخته بود حل کنند، خطرناک نخواهد شد. بر عکس خلال مباحث علمی حقیقت یافت می شود. معنی حدیث معروف: اختلافات امت من- رحمت است، همین است.

 • سلام 

  ببخشید میشه در مورد جمله ای که گفتید بیشتر توضیح دهید ؟

  ملاک صحیح  یا ناصحیح بودن احادیث باید سازگاری یا عدم آن با قرآن باشد مثلا در احادیث آمده که این طور نماز بخوانید یا این روز ها روزه بگیرید یا این قدر زکات بدهید ولی در قران پاسخ به سوال ها نیامده است اگه لطف کنید بفرمایید چطور آنها  را با قرآن تطابق دهیم ؟

   

  • با عرض سلام

   منظور از تنها بودن قرآن به عنوان منبع شریعت آن است که حدیث یا منابع دیگر در طول قرآن باید قرار بگیرد نه در عرض آن

 • سلام
  خسته نباشيد
  ببخشيد يك سوال داشتم
  شما فرمودين قرآن را ملاك فرار دهيم
  در خود قرآن گفته شده اطيعوالرسول
  از كجا برداشت كنيم كه منظور جزئيات مسائل اصلى است كه بايد از قرآن برداشت كرد؟
  كجاى قرآن ذكر شده؟
  اطيعو الرسول مگر شمل احاديث صحيح نمى شود؟

  • اطیعوا السول یعنی اطاعت به پیامی که او اورده است. و الا اطاعت به نبی مطرح می شد مه در قرآن نداریم

مارا از مدیای مجازی متوانید دنبال بکنید