لقمه حرام
دین و فطرت// اقتصاد اسلامی// پرسش و پاسخ تاريخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ Tavsiye Et Yazdır

سلام علیکم استاد

 اگر کسی در خانواده ای رشد کند که سرپرست خانواده از راه حرام خانواده اش را سیر می کرده، تکلیف فرزندان که از این موضوع بی اطلاع بودن و از این راه رشد کردند چیست؟ دچار عوارض لقمه حرام نمی شوند؟

و علیکم السلام

قاعده کلی در اسلام این است: وَأَنْ لَیْسَ لِلْإِنْسَانِ إِلَّا مَا سَعیَ – و اینکه براى انسان جز حاصل تلاش او نیست (نجم ۳۹)

یعنی فرزندان هیچ گناهی نکردند نمی توانند مسئول گناه پدر باشند.  لذا دچار عوارض لقمه حرام نمی شوند

ولی اگر کسی می داند لقمه ای که می خورد از راه حرام به دست آمده، باید از خوردن آن خودداری کند چون حرام در روح و روان انسان تأثیرات مهمّی بر جای می گذارد.

والدین هم باید مواظب باشند که فرزندان خود را با لقمه ی حرام پرورش ندهند. این بسیار مهم است ئ خدای متعال مسلمانان را از این کار ناپسند نهی می کند چنانکه در کتاب خود در این باره چنین می فرماید:یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَأْکُلُوا أَمْوَالَکُمْ بَیْنَکُمْ بِالْبَاطِلِ إِلَّا أَنْ تَکُونَ تِجَارَهً عَنْ تَرَاضٍ مِنْکُمْ وَلَا تَقْتُلُوا أَنْفُسَکُمْ إِنَّ اللَّهَ کَانَ بِکُمْ رَحِیمًا

اى کسانى که ایمان آورده‏ اید اموال همدیگر را به ناروا مخورید مگر آنکه داد و ستدى با تراضى یکدیگر از شما [انجام گرفته] باشد و خودتان را مکشید زیرا خدا همواره با شما مهربان است  (نساء ۲۹)

حضرت پیامبر (ص) حرام را از بزرگترین عوامل هلاکت انسان و مهم‌ترین موانع رسیدن به سعادت معرفی می‌کند و می فرماید:

اِنَّ اَخْوَفَ مَا اَخَافُ عَلَی اُمَّتِی مِنْ بَعْدِی هَذِهِ الْمَکَاسِبُ الْحَرَامُ.

بیمناک‌ترین چیزی که بر امت خود از آن می‌ترسم، درآمدهای حرام است.

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 374 مرة/مرات