آیا رزق انسان تقدیر خداوند است؟
دین و فطرت// پرسش و پاسخ تاريخ انتشار: ۰۱ تیر ۱۳۹۷ Tavsiye Et Yazdır

بعضی افراد بدون اینکه کار کنند خیلی خوب زندگی می کنند. در مقابل افراد دیگری نیز هستند که از صبح تا شب کار می کنند ولی نمی توانند مایحتاج روزمره ی خود را تامین نمایند. آیا رزق انسان تقدیر خداوند است؟

در دنیایی که محل امتحان است، انسانها به طرق گوناگون به امتحان کشیده می شوند. برخی از آنها با مال و ملک و یا با گرسنگی و بعضی ها با صحت و بیماری. اصل کار تحمل در این امتحانات می باشد. نباید فراموش کرد دنیا محل گذر است نه ماندن. سختی و آسانی آن به سرعت می گذرد و همه فراموش می شود؛ لذت ها، مریضی ها، شادی ها و غم ها همه از بین می رود. آن چه می ماند آن مساله اندوخته ی بزرگ و هدایت الهی است.

 خدای متعال در این باره چنین می فرماید:

وَلَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِینَ

و قطعا شما را به چیزى از [قبیل] ترس و گرسنگى و کاهشى در اموال و جانها و محصولات مى ‏آزماییم و مژده ده شکیبایان را( بقره ۱۵۵)

تحمل انسان ها در قبال این امتحانات قدر آنان است. یعنی انسان با این امتحانات میزان ایمان خود را نشان می دهند. اگر در برابر این سختیها صبور باشند در اخرت پاداش می گیرد اما اگر عصیان کنند گرفتار عذاب خواهند شد. در آیه دیگر می فرماید:

اللَّهُ یَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَنْ یَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ وَیَقْدِرُ لَهُ إِنَّ اللَّهَ بِکُلِّ شَیْءٍ عَلِیمٌ

خدا بر هر کس از بندگانش که بخواهد روزى را گشاده مى‏ گرداند و [یا] بر او تنگ مى‏ سازد زیرا خدا به هر چیزى داناست

عنکبوت ۶۲)

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 342 مرة/مرات