آیا باید از خدا علم خواست یا تقوا؟”
دین و فطرت// پرسش و پاسخ// مباحث اخلاقی تاريخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۷ Tavsiye Et Yazdır

سلام علیکم اساتید گرامی.  از این که پاسخگوی سوالاتمان هستید از شما تشکر و قدر دانی می نمایم . سوال دیگری دارم:  آیا باید از خدا علم خواست یا تقوا؟

و علیکم السلام

از این که قدردان زحمات کسانی هستید که در سایت زحمت می کشند ما هم از شما ممنونیم. و اما در پاسخ به سوالتان باید بگویم

اگر انسان علم بدون  تقوا داشته باشد علم او علیه خودش خواهد بود. علم او موجب تکبر و حجاب خواهد بود. اما اگر بر عکس فرد متقی باشد با این که علم نداشته باشد، تقوای او سپرش می شود و از هر گونه انحرافات جلوگیری می کند. پس داشتن تقوا نیز  بهتر است.

قرآن تقوا را به لباس تشبیه کرده و آن را بهترین لباس دانسته است: وَ لِباسُ التَّقْوى‏ ذلِکَ خَیْرٌ”. – لباس تقوا، بهترین لباس براى انسان است. ( اعراف، ۲۶)

 و در جای دیگر می فرماید:  ” إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاکُمْ” – در حقیقت ارجمندترین شما نزد خدا پرهیزگارترین شماست بى‏ تردید خداوند داناى آگاه است . حجرات، ۱۴،

علاوه براین اسلام دینی است که کتاب او با طلب علم آغاز می شود و اولین آیه آن کتاب “اقرا” (بخوان) می باشد. اسلام  به علم و دانش کمتر از تقوی اهمیت نمی دهد  و در قران کریم خدای متعال   می فرماید : ” یَرْفَعِ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَالَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیرٌ” – خدا درجات آنان را که ایمان آوردند و آنان را که دانش و علم به ایشان داده شده بالا می برد و خداوند به هر عملی که انجام دهید آگاه است .(مجادله ۱۱)

و در آیه دیگر در باره کسی که دارای حکمت است – اینچنین تعبیر می کند :” ؤْتِی الْحِکْمَهَ مَنْ یَشَاءُ وَمَنْ یُؤْتَ الْحِکْمَهَ فَقَدْ أُوتِیَ خَیْرًا کَثِیرًا وَمَا یَذَّکَّرُ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ” – دانش را به هر کس بخواهد (شایسته ببیند ) می دهد و به هر کس که دانش عطا گردیده خیر فراوانی نیز داده شده است و جز خردمندان (این حقایق را درک نمی کنند و ) متذکر نمی گردند. (بقره -۲۶۹)

با توجه به آیات مذکور باید گفت که علم و دانش نیز مانند تقوی و پرهیزگاری  برای انسان  خیلی مهم است. اما چه بهتر آدم هم با تقوی هم با علم باشد.

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 515 مرة/مرات