“آنچه را که در رحمهاست فقط خدا مى‏ داند..” آیا این آیه با علم امروز تناقض ندارد؟

سلام علیکم.

در خصوص آیه ۳۴ سوره لقمان سوالی دارم. در آیه می فرماید : و آنچه را که در رحمهاست فقط  خدا مى‏ داند..”  آیا این آیه با علم امروز تناقض ندارد؟  چون علم امروز آنقدر پیشرفت کرده است با سنوگرافی می توان جنسیّت جنین را تشخیص داد و علاوه بر این انسان می تواند بداند در چه موقع باران می‌بارد.  لطفا راهنمایی کنید.

علیکم سلام

اگر دقّت فرمایید در این کلام چند اشکال وجود دارد. اول به آیه مورد نظر توجه کنیم

إِنَّ اللَّهَ عِنْدَهُ عِلْمُ السَّاعَهِ وَیُنَزِّلُ الْغَیْثَ وَیَعْلَمُ مَا فِی الْأَرْحَامِ وَمَا تَدْرِی نَفْسٌ مَاذَا تَکْسِبُ غَدًا وَمَا تَدْرِی نَفْسٌ بِأَیِّ أَرْضٍ تَمُوتُ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ خَبِیرٌ

در حقیقت ‏خداست که علم [به] قیامت نزد اوست و باران را فرو مى‏ فرستد و آنچه را که در رحمهاست مى‏ داند و کسى نمى‏ داند فردا چه به دست مى ‏آورد و کسى نمى‏ داند در کدامین سرزمین مى‏ میرد در حقیقت ‏خداست [که] داناى آگاه است

اگر خوب توجه فرمایید خواهید دید که در این آیه با علم اموز هیچ تناقضی وجود ندارد. “إِنَّ اللَّهَ عِنْدَهُ عِلْمُ السَّاعَهِ” یعنی فقط خداوند از زمان فرارسیدن روز قیامت اطلاع دارد و غیر از او کسی زمان قیامت را نمی داند. در ادامه آیه می فرماید که “وَیُنَزِّلُ الْغَیْثَ”- و باران را فرو مى‏ فرستد.  طبیعی است که باران را خدا نازل می کند، اگر چه باران مصنوعی نیز داشته باشد ابرش را خدا آفریده است.

علاوه بر این در آیه نمی فرماید که ” وَیَعْلَمُ مَا فِی الْأَرْحَامِ” یعنی آنچه در ارحام وجود دارد فقط خدا می داند. در کجای این آیه تنها خدا می داند وجود دارد. البته انسان نیز امکان دانستن جنسیت جنین  دارد.  هر متخصص جنین شناسی می تواند آن را بداند و یا به وسیله اشعه ی برق ممکن است پسر و دختر بودن را تشخیص داد، ولیکن زشتی و زیبایی و سعادت و شقاوت و طولانی بودن عمر و کوتاهی آن، زیادی رزق و کم بودن آن و خصوصیات اخلاقی او، که همه اینها از همان وقتی که جنین در شکم مادر است، تعیین می گردد و کیست که بتواند از مشاهده ی چنین جنینی از خصوصیات آن آگاه گردد؟

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 354 مرة/مرات