آیاعمل رمی جمرات در منی جزو مناسک حج نیست؟
دین و فطرت// اعلانات// پرسش و پاسخ// ویژه نامه حج تاريخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۷ Tavsiye Et Yazdır

بعضی از رجال دین می گویند که عمل رمی جمرات در منی جزو مناسک حج نیست، چون در قران کریم نیامده است. نظر جناب عالی در این مورد چیست؟
پیش از همه باید یک مسئله را روشن کنیم و آن این که اگر چیزی در قران وجود ندارد به این معنی نیست جزو دین هم نباشد. به عنوان مثال عدد رکعات نماز نیز در قران وجود ندارد، ولی این به معنای آن نیست که نماز در قرآن وجود ندارد. نمازی که ما می خوانیم همان نمازی است که در ادیان قبلی به همان صورتی که ما می خوانیم ادا می شده و احتیاجی نبوده که در قران دوباره به آن اشاره شود.
یکی از اعمال واجب زیارت حج، سنگ زدن به نماد شیطان است که حاجیان هنگام عمل حج باید آن را به جا آورند. قران کریم در این باره می فرماید:
وَاذْکُرُوا اللَّهَ فِی أَیَّامٍ مَعْدُودَاتٍ فَمَنْ تَعَجَّلَ فِی یَوْمَیْنِ فَلَا إِثْمَ عَلَیْهِ وَمَنْ تَأَخَّرَ فَلَا إِثْمَ عَلَیْهِ لِمَنِ اتَّقَى وَاتَّقُوا اللَّهَ وَاعْلَمُوا أَنَّکُمْ إِلَیْهِ تُحْشَرُونَ ﴿۲۰۳﴾
خدا را در روزهایى معین یاد کنید پس هر کس شتاب کند [و اعمال را] در دو روز [انجام دهد] گناهى بر او نیست و هر که تاخیر کند [و اعمال را در سه روز انجام دهد] گناهى بر او نیست [این اختیار] براى کسى است که [از محرمات] پرهیز کرده باشد و از خدا پروا کنید و بدانید که شما را به سوى او گرد خواهد آورد
علاوه براین، برخی از مستشرقین تعیین خانه کعبه به عنوان قبله و سجده به سمت آن و نیز طواف به دور این خانه سنگی را برگرفته از بت پرستی حساب کرده و ادعا می کردند که مسلمانان این عادات و طرز عبادت را از مشرکین مکه گرفته اند.
اگر این مقایسه ها را جدی قبول کنیم و ادعا های آنها قبول کنیم باید سجده نماز را نیز با سجده پت پرستان مقایسه نماییم. ولی باید گفت که مقایسه هایی از این دست اشتباه است.
ازتمام آنچه بطورخلاصه ذکرشد روشن گردید که نماز و عبادات دیگر مانند روزه و طواف کردن دور کعبه از مختصات اسلام نیست بلکه در در زمان پیامبران پیشین نیز وجود داشته و از حضرت آدم تا آخرین پیامبر حضرت محمد همان اعمال وجود داشته است.

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 609 مرة/مرات