کسی در ابتدای کارش “بسم الله” نگوید مثل تارک الصلواه محسوب می شود ؟
دین و فطرت// پرسش و پاسخ تاريخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۷ Tavsiye Et Yazdır

آیا این عبارت که کسی در ابتدای کارش “بسم الله” نگوید مثل تارک الصلواه محسوب می شود درست است؟

سلام استاد. از شهر شیراز برایتان می نویسم و یکی از خوانندگان مقالات شما هستم. از شما متشکرم که کتاب خدا، قران کریم را به صورت درست به مسلمانان تبلیغ می نمایید و آنها را از  خرافات به بیداری دعوت می کنید. امروز در نماز جمعه آخوند در منبر هنگام موعظه گفت که اگر کسی در ابتدای کار روزانیش “بسم الله” نگوید مثل  فرد تارک الصلواه  است. و علاوه بر این حدیثی از بزرگان دین نقل کرد که متنش اینچنین بود: “… إِنَّ تَارِکَ‏ التَّسْمِیَهِ کَتَارِکِ‏ الصَّلَاهِ …”

نظر شما را می خواهم. ممنون از شما، امید که جواب دهید

علیکم السلام خواننده عزیز. از این که به مقالات ما توجه می کنید از شما متشکریم.

البته در همه کارها به یاد خدای متعال بودن برای یک فرد مسلمان بسیار با ارزش است. چون اگر انسان قبل از کاری که انجام می دهد در یاد خدا باشد حین انجام آن کار عدالت را رعایت خواهد نمود، و این سبب می شود از گناه دوری کند. برای مثال اگر کسی مشغول تجارت هست و به مردم کالاهای متعددی می فروشد. یاد خدا بودن او را دست به حرام زدن  منع می کند. ولی اگر خدا را فراموش کرده باشد ممکن است در خرید و فروش به وسوسه شیطان دچار شود.

کارهای دیگر نیز کم و بیش مثل این است. اما آنکه شما “حدیثی” مطرح کردید این کلام در روایات اهل تشیع وجود دارد. متاسفانه ما این کلام را نمی توانیم صحیح حساب کنیم. چون تارک الصلواه به کسی می گویند که نماز را ترک کرده است و کسی که نماز نمی خواند و آن را سبک می گیرد، این کار او، به شرک نزدیک است. دلیل به این  قران کریم است که خدای تعالی در سوره روم آیات ۳۰-۳۱ می فرماید:

“فَأَقِمْ وَجْهَکَ لِلدِّینِ حَنِیفًا فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْهَا لَا تَبْدِیلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذَلِکَ الدِّینُ الْقَیِّمُ وَلَکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لَا یَعْلَمُونَ.  مُنِیبِینَ إِلَیْهِ وَاتَّقُوهُ وَأَقِیمُوا الصَّلَاهَ وَلَا تَکُونُوا مِنَ الْمُشْرِکِینَ”

پس روى خود را با گرایش تمام به حق به سوى این دین کن با همان سرشتى که خدا مردم را بر آن سرشته است آفرینش خداى تغییرپذیر نیست این است همان دین پایدار ولى بیشتر مردم نمى‏ دانند. به سویش توبه برید و از او پروا بدارید و نماز را برپا کنید و از مشرکان مباشید.

توجه فرمایید در آیه “نماز را برپا کنید و از مشرکان مباشید” می گوید. باین خاطر می توانیم گفت که نماز نخواندن به شرک نزدیک است و ما  دلیل و حق نداریم کسی که در ابتدای کارش “بسم الله” نگفته او را با تارک الصلواه مقایسه نماییم.

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 464 مرة/مرات