مالیدن خون قربانی به سر و گردن کودکان در اسلام جایز هست؟
دین و فطرت// پرسش و پاسخ// ویژه نامه حج تاريخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۸ Tavsiye Et Yazdır

مالیدن خون قربانی به سر و گردن کودکان در اسلام جایز هست؟

پاسخ:

این رسم در ادیان بت پرستی وجود داشت. آنان در مقابل بتی که عبادت می کردند حیوانی ذبح  کرده و خونش را به سر و گردن کودکانشان می مالیدند و معنایش این بود که همان قربانی را بجای فرزندان خود ذبح می کردند. دین ما این رسم را نهی می نماید  و گرچه در این زمینه اقداماتی شروع شده است ولی متاسفانه هنوز هم این رسم خرافی در بعضی از کشورها باقی مانده است.

چنانچه در بالا گفتیم دردوران جاهلیت این رسم وجود داشت که مشرکین مکه خون و گوشت قربانی را به در و دیوار کعبه و سر و گردن انسانها  می مالیدند.   در روایاتی از ابن عباس و دیگران آمده است: اصحاب رسول خدا گفتند: اگر چنین عملی درست باشد، ما سزاوارتریم که آنها را به در و دیوار کعبه بمالیم و کعبه را بزرگ بداریم و تعظیم کنیم. آیه ۳۷ سوره حج نازل شد  و این کار را نهی کرد.  خداوند فرمود: “لَنْ یَنالَ اللّهَ لُحُومُها وَ لا دِماؤُها وَ لکِنْ یَنالُهُ التّقْوی‏ مِنْکُمْ…؛ نه گوشت‌ها و نه خون­های آنان‌ هرگز به خدا نمی­رسد. آنچه به او می ­رسد تقوا و پرهیزکاری شماست”.

علیهذا وظیفه مسلمان بعد از انجام قربانی توزیع آن است. طبق دستورات و قوانین اسلام بهتر است که گوشت قربانی به سه قسمت تقسیم کرده ، قسمتی  برای خودش نگه داشته و یک سوم آن را به دوستان و خیشاوندان فقیر داده و یک سوم آن را به فقراء صدقه نماید. خدای متعال در این باره می فرماید:

لِیَشْهَدُوا مَنَافِعَ لَهُمْ وَیَذْکُرُوا اسْمَ اللَّهِ فِی أَیَّامٍ مَعْلُومَاتٍ عَلَى مَا رَزَقَهُمْ مِنْ بَهِیمَهِ الْأَنْعَامِ فَکُلُوا مِنْهَا وَأَطْعِمُوا الْبَائِسَ الْفَقِیرَ

“تا شاهد منافع خویش باشند و نام خدا را در روزهاى معلومى بر دامهاى زبان‏بسته‏ اى که روزى آنان کرده است ببرند پس از آنها بخورید و به درمانده مستمند بخورانید” (حج ۲۸)

و در آیه دیگر می فرماید:

وَالْبُدْنَ جَعَلْنَاهَا لَکُمْ مِنْ شَعَائِرِ اللَّهِ لَکُمْ فِیهَا خَیْرٌ فَاذْکُرُوا اسْمَ اللَّهِ عَلَیْهَا صَوَافَّ فَإِذَا وَجَبَتْ جُنُوبُهَا فَکُلُوا مِنْهَا وَأَطْعِمُوا الْقَانِعَ وَالْمُعْتَرَّ کَذَلِکَ سَخَّرْنَاهَا لَکُمْ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُون

و شتران فربه را براى شما از [جمله] شعایر خدا قرار دادیم در آنها براى شما خیر است پس نام خدا را بر آنها در حالى که برپاى ایستاده‏ اند ببرید و چون به پهلو درغلتیدند از آنها بخورید و به تنگدست [سائل] و به بینوا[ى غیر سائل] بخورانید این گونه آنها را براى شما رام کردیم امید که شکرگزار باشید (حج ۲۹)

علاوه بر این خون نجس است مالیدن آن به سر و گردن انسانها شرعاً اشکال دارد.

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 308 مرة/مرات