دين وفطرت

کسی که جنب است میتواند نام خد و پیامبر را در زبان بگوید؟

سلام علیکم. درود فراوان برشما اساتید بنیاد سلیمانیه و متشکرم از سایتتان به دلیل سواد بالا و راهنمایی های شما و همچنین پاسخ به سوالات ما کمال تشکر را دارم. آیا کسی که جنب است میتواند نام خدای متعال و حضرت پیامبر را در زبان بگوید؟  موفق باشید.

علیکم سلام. متقابلاً گرمترین‌ سلام‌ها و صمیمانه‌ترین‌ احترامات ‌ما را نیز قبول‌ كنید.

اما آنچه می گویند اگر انسان در حالت جنابت به چیزهایی که دست می زند نجس می شود،  و نام خدا را بزبان بیاورد  حرام می باشد، اشتباه است و به دستورات قرآن کریم، منافات و تعارض دارد و از نظر قرآن، مردود است. خدای متعال در آیه 6 سوره مائده می فرماید:

“وَإِنْ كُنْتُمْ جُنُبًا فَاطَّهَّرُوا وَإِنْ كُنْتُمْ مَرْضَى أَوْ عَلَى سَفَرٍ أَوْ جَاءَ أَحَدٌ مِنْكُمْ مِنَ الْغَائِطِ أَوْ لَامَسْتُمُ النِّسَاءَ فَلَمْ تَجِدُوا مَاءً فَتَيَمَّمُوا صَعِيدًا طَيِّبًا فَامْسَحُوا بِوُجُوهِكُمْ وَأَيْدِيكُمْ مِنْهُ مَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيَجْعَلَ عَلَيْكُمْ مِنْ حَرَجٍ وَلَكِنْ يُرِيدُ لِيُطَهِّرَكُمْ وَلِيُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَيْكُمْ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ”

…”اگر جنب‏ايد خود را پاك كنيد و اگر بيمار يا در سفر بوديد يا يكى از شما از قضاى حاجت آمد يا با زنان نزديكى كرده‏ ايد و آبى نيافتيد پس با خاك پاك تيمم كنيد و از آن به صورت و دستهايتان بكشيد خدا نمى‏ خواهد بر شما تنگ بگيرد ليكن مى‏ خواهد شما را پاك و نعمتش را بر شما تمام گرداند باشد كه سپاس [او] بداريد”

جنابت نجاست مادی یا فیزیکی نیست، بلکه حالت نجاست معنوی است که فقط برای خواندن نماز مانع می شود. تماس جنب با اشیای مختلف آن اشیا را متنجس نمی کند  همچنین بر زبان آوردن نام خدا و پیامبران نیز مانعی ندارد.

 

 

مارا از مدیای مجازی متوانید دنبال بکنید