دين وفطرت
مؤمن کیست؟

مؤمن کیست؟

مؤمن کیست؟

معمولا در تعریف واژه "مومن" ، می گویند که  مؤمن کسی است که به وجود خداوند ایمان دارد.  در صورتی که مومن کسی است که به خداوند اعتماد دارد و دیدگاه خود بر اساس  "هر چه که خداوند می فرماید آنگونه است" می سازد.  هر کس به خداوند ایمان دارد، اما اعتماد کردن به خداوند کار هر کس نیست. بسیاری از کسانی مدعی هستند به خدا ایمان دارند در اکثر کارهایشان خدا را در نظر نگرفته وجود او را فراموش می کنند. علاوه بر آن همانند ابلیس، فرمایشات خداوند را تغییر داده دین را به منافع خود وفق می دهند.

در اصل ایمان داشتن –  به معنی اعتماد داشتن است. انسان خود را تسلیم کسی می کند که به او اعتماد و اطمینان دارد. به همین دلیل کسی که اعتماد نداشته باشد، ایمان و تسلیمیت هم ندارد. خداوند متعال چنین می فرماید:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ آمِنُواْ بِاللّهِ وَرَسُولِهِ وَالْكِتَابِ الَّذِي نَزَّلَ عَلَى رَسُولِهِ وَالْكِتَابِ الَّذِيَ أَنزَلَ مِن قَبْلُ وَمَن يَكْفُرْ بِاللّهِ وَمَلاَئِكَتِهِ وَكُتُبِهِ وَرُسُلِهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ فَقَدْ ضَلَّ ضَلاَلًا بَعِيدًا[1]

اي مومنان، به خدا اعتماد داشته باشید و پيامبرش ‍ و كتابي كه بر او نازل كرده، و كتب (آسماني) كه قبلا فرستاده است بياوريد. و كسي كه خدا و فرشتگان او و كتابها و پيامبرانش، و روز بازپسين را انكار كند در گمراهي دور و درازي افتاده است.

پس در نتیجه می توان گفت، هر کس خود را مومن می پندارد، باید اطمینان مطلق به خدا داشته باشد و را ه حل مشکلات خود را در راهی که خداوند نشان داده بیابد.

 


[1] نسا 136؛

نظریه ها

ما را در فضای مجازی دنبال کنید