دين وفطرت
چگونه پیامبر (ص) وضو می گرفتند آیا پاها را غسل می کردند یا مسح ؟

چگونه پیامبر (ص) وضو می گرفتند آیا پاها را غسل می کردند یا مسح ؟

سلام علیکم

ببخشید نحوه وضو گرفتن پیامبر (ص) را بیان بفرماید که چگونه پیامبر (ص) وضو می گرفتند آیا پاها را غسل می کردند یا مسح ؟

با تشکر

وعلیکم السلام و رحمه الله

طبق آیه ۶ سوره مائده در هنگام وضو باید پاها را مسح کرد.

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ إِذَا قُمْتُمْ إِلَى الصَّلاهِ فاغْسِلُواْ وُجُوهَکُمْ وَأَیْدِیَکُمْ إِلَى الْمَرَافِقِ وَامْسَحُواْ بِرُؤُوسِکُمْ وَأَرْجُلَکُمْ إِلَى الْکَعْبَینِ وَإِن کُنتُمْ جُنُبًا فَاطَّهَّرُواْ وَإِن کُنتُم مَّرْضَى أَوْ عَلَى سَفَرٍ أَوْ جَاء أَحَدٌ مَّنکُم مِّنَ الْغَائِطِ أَوْ لاَمَسْتُمُ النِّسَاء فَلَمْ تَجِدُواْ مَاء فَتَیَمَّمُواْ صَعِیدًا طَیِّبًا فَامْسَحُواْ بِوُجُوهِکُمْ وَأَیْدِیکُم مِّنْهُ مَا یُرِیدُ اللّهُ لِیَجْعَلَ عَلَیْکُم مِّنْ حَرَجٍ وَلَکِن یُرِیدُ لِیُطَهَّرَکُمْ وَلِیُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَیْکُمْ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ

اى کسانى که ایمان آورده ‏اید چون به عزم نماز برخیزید صورت و دستهایتان را تا آرنج بشویید و سر و پاهاى خودتان را تا برآمدگى پیشین [هر دو پا] مسح کنید و اگر جنب‏اید خود را پاک کنید =غسل نمایید و اگر بیمار یا در سفر بودید یا یکى از شما از قضاى حاجت آمد یا با زنان نزدیکى کرده‏اید و آبى نیافتید پس با خاک پاک تیمم کنید و از آن به صورت و دستهایتان بکشید خدا نمى‏خواهد بر شما تنگ بگیرد لیکن مى‏خواهد شما را پاک و نعمتش را بر شما تمام گرداند باشد که سپاس او بدارید. (سوره مائده آیه ۶)

با توجه به این آیه کسی که زبان عربی را می داند با قلب و زبان خود اعتراف می کند که خدای متعال آشکار بیان کرده آن چیزی که واجب است مسح کردن می باشد نه شستن.

“فاغسلوا وجوهکم و ایدیکم الى المرافق”، (صورت و دستها را تا آرنج بشویید)

“وامسحوا برؤوسکم و ارجلکم الى الکعبین”،(و سرها و پاها را تا برآمدگى پامسح کنید)

کسانی که اعتقاد به شستن پا در وضو دارند، به عنوان دلیل حدیث از رسوا الله (ص) را می آورند.  اما در زمانهای گذشته، چون اعراب سر پا و در هر جایی ادرار می کردند و ادرار به پاهایشان می پاشید، پیامبر(ص) فرمودند که در این شرایط پاها را در هنگام وضو بشویید. خلاصه، اصل در وضوء آن است که به پاها مسح کشیده شود، ( . . . وامسحوا بروسکم و ارجلکم الی الکعبین . . . ) ، سر و پاهایتان را در وضو مسح نمایید ، روشن است که ماده ( امسحوا ) از مسح می آید و لذا حکم به شستن سر و پاها کاملا متناقض با حکم قرآن کریم است .

اما اگر پا یا هر عضو دیگر نجس باشد، ابتدا باید آن را شست.

 

نظریه

ما را در فضای مجازی دنبال کنید