تبعیض مثبت نسبت به زن
دین و فطرت// مطالعات زنان تاريخ انتشار: ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ Tavsiye Et Yazdır

تبعیض مثبت نسبت به زن

چون مسیحیت دچار تحریف شده، غربی ها برای یافتن پاسخ برخی سوالات به حقایق اصلی یعنی فطرت، روی آورده اند. این هم به قرآن و سنت بسیار نزدیک است. چون خداوند دین درست را در قرآن چنین توضیح داده است:

أَقِمْ وَجْهَکَ لِلدِّینِ حَنِیفًا فِطْرَهَ اللَّهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْهَا لَا تَبْدِیلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذَلِکَ الدِّینُ الْقَیِّمُ وَلَکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لَا یَعْلَمُونَ

پس روى خود را با گرایش تمام به حق به سوى این دین کن با همان سرشتى که خدا مردم را بر آن سرشته است آفرینش خداى تغییرپذیر نیست این است همان دین پایدار ولى بیشتر مردم نمى ‏دانند  (سوره روم ۳۰/۳۰)

پس می توان گفت که دین درست فطرت، یعنی تمام قوانین همگون با خلقت است. این قوانین را می توان از آیات نازل شده و خلق شده آموخت. آیات نازل شده همان قرآن است. آیات خلق شده، تمام نظام جاندار و بی جان در طبیعت است. غربیها با مطالعات در مورد آیات خلق شده به برخی حقایق دست یافته اند. و یکی از اینها حمایت از حقوق زنان و تبعیض مثبت نسبت به آنها است. خداوند از زنان حمایت کرده و چنین می فرماید:

الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاء بِمَا فَضَّلَ اللّهُ بَعْضَهُمْ عَلَى بَعْضٍ وَبِمَا أَنفَقُواْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ فَالصَّالِحَاتُ قَانِتَاتٌ حَافِظَاتٌ لِّلْغَیْبِ بِمَا حَفِظَ اللّهُ وَاللاَّتِی تَخَافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَاهْجُرُوهُنَّ فِی الْمَضَاجِعِ وَاضْرِبُوهُنَّ فَإِنْ أَطَعْنَکُمْ فَلاَ تَبْغُواْ عَلَیْهِنَّ سَبِیلًا إِنَّ اللّهَ کَانَ عَلِیًّا کَبِیرًا

مردان سرپرست زنانند به دلیل آنکه خدا برخى از ایشان را بر برخى برترى داده و [نیز] به دلیل آنکه از اموالشان خرج مى‏ کنند پس زنان درستکار فرمانبردارند [و] به پاس آنچه خدا [براى آنان] حفظ کرده اسرار [شوهران خود] را حفظ مى‏ کنند و زنانى را که از نافرمانى آنان بیم دارید [نخست] پندشان دهید و [بعد] در خوابگاه‏ها از ایشان دورى کنید و [اگر تاثیر نکرد] آنان را ترک کنید پس اگر شما را اطاعت کردند [دیگر] بر آنها هیچ راهى [براى سرزنش] مجویید که خدا والاى بزرگ است (سوره نساء ۴/۳۴)

می توان راجع به حمایت از حریم زن این آیات را مثال زد:

وَاللاَّتِی یَأْتِینَ الْفَاحِشَهَ مِن نِّسَآئِکُمْ فَاسْتَشْهِدُواْ عَلَیْهِنَّ أَرْبَعهً مِّنکُمْ فَإِن شَهِدُواْ فَأَمْسِکُوهُنَّ فِی الْبُیُوتِ حَتَّىَ یَتَوَفَّاهُنَّ الْمَوْتُ أَوْ یَجْعَلَ اللّهُ لَهُنَّ سَبِیلًا

و از زنان شما کسانى که مرتکب زنا مى‏ شوند چهار تن از میان خود [مسلمانان] بر آنان گواه گیرید پس اگر شهادت دادند آنان [=زنان] را در خانه ‏ها نگاه دارید تا مرگشان فرا رسد یا خدا راهى براى آنان قرار دهد   (سوره نساء ۴/۱۵)

وَالَّذِینَ یَرْمُونَ الْمُحْصَنَاتِ ثُمَّ لَمْ یَأْتُوا بِأَرْبَعَهِ شُهَدَاء فَاجْلِدُوهُمْ ثَمَانِینَ جَلْدَهً وَلَا تَقْبَلُوا لَهُمْ شَهَادَهً أَبَدًا وَأُوْلَئِکَ هُمُ الْفَاسِقُونَ

و کسانى که نسبت زنا به زنان شوهردار مى‏ دهند سپس چهار گواه نمى ‏آورند هشتاد تازیانه به آنان بزنید و هیچگاه شهادتى از آنها نپذیرید و اینانند که خود فاسقند (سوره نور ۲۴/۴)

وَالَّذِینَ یَرْمُونَ أَزْوَاجَهُمْ وَلَمْ یَکُن لَّهُمْ شُهَدَاء إِلَّا أَنفُسُهُمْ فَشَهَادَهُ أَحَدِهِمْ أَرْبَعُ شَهَادَاتٍ بِاللَّهِ إِنَّهُ لَمِنَ الصَّادِقِینَ* وَالْخَامِسَهُ أَنَّ لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَیْهِ إِن کَانَ مِنَ الْکَاذِبِینَ وَیَدْرَأُ* عَنْهَا الْعَذَابَ أَنْ تَشْهَدَ أَرْبَعَ شَهَادَاتٍ بِاللَّهِ إِنَّهُ لَمِنَ الْکَاذِبِینَ* وَالْخَامِسَهَ أَنَّ غَضَبَ اللَّهِ عَلَیْهَا إِن کَانَ مِنَ الصَّادِقِینَ

و کسانى که به همسران خود نسبت زنا مى‏ دهند و جز خودشان گواهانى [دیگر] ندارند هر یک از آنان [باید] چهار بار به خدا سوگند یاد کند که او قطعا از راستگویان است* و [گواهى در دفعه] پنجم این است که [شوهر بگوید] لعنت‏ خدا بر او باد اگر از دروغگویان باشد و از [زن] کیفر ساقط مى ‏شود در صورتى که چهار بار به خدا سوگند یاد کند که [شوهر] او جدا از دروغگویان استو [گواهى] پنجم آنکه خشم خدا بر او باد اگر [شوهرش] از راستگویان باشد*(سوره نور ۲۴/۶-۹)

اکْتَسَبَ مِنَ الْإِثْمِ وَالَّذِی تَوَلَّى کِبْرَهُ مِنْهُمْ لَهُ عَذَابٌ عَظِیمٌ* لَوْلَا إِذْ سَمِعْتُمُوهُ ظَنَّ الْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بِأَنفُسِهِمْ خَیْرًا وَقَالُوا هَذَا إِفْکٌ مُّبِینٌ* لَوْلَا جَاؤُوا عَلَیْهِ بِأَرْبَعَهِ شُهَدَاء فَإِذْ لَمْ یَأْتُوا بِالشُّهَدَاء فَأُوْلَئِکَ عِندَ اللَّهِ هُمُ الْکَاذِبُونَ

*بلکه براى شما در آن مصلحتى [بوده] است براى هر مردى از آنان [که در این کار دست داشته] همان گناهى است که مرتکب شده است و آن کس از ایشان که قسمت عمده آن را به گردن گرفته است عذابى سخت ‏خواهد داشت* چرا هنگامى که آن [بهتان] را شنیدید مردان و زنان مؤمن گمان نیک به خود نبردند و نگفتند این بهتانى آشکار است*

چرا چهار گواه بر [صحت] آن [بهتان] نیاوردند پس چون گواهان [لازم] را نیاورده‏ اند اینانند که نزد خدا دروغگویانند.

(سوره نور۲۴/۱۱-۱۳)

همان طور که در آیات بالا گفته شد خداوند به ناموس و عفت زن اهمیت ویژه ای قائل است و خدایی که حتی نزدیک شدن به زنا را منع کرده می فرماید برای اثبات زنای یک زن باید حتما چهار شاهد وجود داشته باشد و شخصی که به ناموس زنی افطرا زده تا زمانی که چهار شاهد را نیاورد خودش به جرم تهمت محکوم می شود. و برای اینکه زنان هم از این موضوع سوءاستفاده نکنند چنین می فرماید:

الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاء بِمَا فَضَّلَ اللّهُ بَعْضَهُمْ عَلَى بَعْضٍ وَبِمَا أَنفَقُواْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ فَالصَّالِحَاتُ قَانِتَاتٌ حَافِظَاتٌ لِّلْغَیْبِ بِمَا حَفِظَ اللّهُ وَاللاَّتِی تَخَافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَاهْجُرُوهُنَّ فِی الْمَضَاجِعِ وَاضْرِبُوهُنَّ فَإِنْ أَطَعْنَکُمْ فَلاَ تَبْغُواْ عَلَیْهِنَّ سَبِیلًا إِنَّ اللّهَ کَانَ عَلِیًّا کَبِیرًا

مردان سرپرست زنانند به دلیل آنکه خدا برخى از ایشان را بر برخى برترى داده و [نیز] به دلیل آنکه از اموالشان خرج مى‏ کنند پس زنان درستکار فرمانبردارند [و] به پاس آنچه خدا [براى آنان] حفظ کرده اسرار [شوهران خود] را حفظ مى‏ کنند و زنانى را که از نافرمانى آنان بیم دارید [نخست] پندشان دهید و [بعد] در خوابگاه‏ها از ایشان دورى کنید و [اگر تاثیر نکرد] آنان را ترک کنید پس اگر شما را اطاعت کردند [دیگر] بر آنها هیچ راهى [براى سرزنش] مجویید که خدا والاى بزرگ است. (سوره نساء ۴/۳۴)

در این مورد حمایتی از مردها وجود ندارد. در کتب فقهی از احکام مربوط به زنها برای احکام مربوط به مردها استفاده شده است.

غربی ها ادعای حمایت از حقوق زنان را دارند؛ اما چون آنها منفعت کوتاه مدت را بر منفعت بلند مدت ترجیح دادند، زنا را گناه به حساب نیاورده و با این کار بزرگترین بدی را به زنان کرده اند. چون خوب و بد را با هم آمیخته اند، در این موارد نمی توان از نظر آنها استفاده کرد.

غربی ها از نظر مطالعات آفرینش جلوتر به نظر می رسند، اما چون این اطلاعات را با تطبیق با قرآن پیش نبرده اند، رفته رفته با شکست مواجه می شوند.

متاسفانه مسلمانان خواندن و "فهمیدن" قرآن را رها کرده اند. از آنجا که علمای دین مطالعات قرآن را با آیات خلقت تطابق نداده اند دچار مشکلات زیادی می شوند که از جمله آنها مسئله زن در اسلام است.

مثلا اگر به زنی تجاوز شده باشد و او شکایت کند، باید چهار شاهد داشته باشد، وگرنه به جرم تهمت و افترا محکوم به هشتاد ضربه شلاق شده و دیگر شهادتش مورد قبول قرار نمی گیرد. چونکه مسلمانان، نظر فقها را بر قرآن و سنت ارجعیت داده اند، و در نتیجه جایی که حق با زن است بر علیه زن می شود.

در نتیجه تا انسانها دیدگاهشان را تغییر ندهند، تغییر قوانین نقشی در بهبود موقعیت زنان نخواهد داشت.

پروفسور دکتر عبدالعزیز بایندر

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş

ابراز نظر  
نظر خود را درباره اين مطلب بيان کنيد *
 

شوهد 652 مرة/مرات