دين وفطرت
تجارت اینترنتی

تجارت اینترنتی

تجارت اینترنتی
سوال: در احادیثی که راجع به تجارت خواندم، فروختن جنسی که در دست نیست، جایز نمی باشد. اما امروزه تجارت اینترنتی رواج دارد و در این تجارتهای مجازی نه مشتری و نه فروشنده جنس را می بینند. آیا این شکل تجارت جایز است؟
جواب: حدیثی که راجع به فروش جنسی که در دست نیست از این قرار است:
حکیم ابن حزام چنین روایت می کند: نزد پیامبر(ص) رفتم و به ایشان گفتم: کسی از من جنسی را که موجود ندارم می خواهد بخرد. من هم از بازار تهیه کرده و به او می فروشم. نظرتان راجع به این کار چیست؟ پیامبر(ص) چنین پاسخ داد: چیزی را که در پیشت نداری نفروش. (ترمذی، جادو 19، ابو داوود جادو 68)
دلیل جایز نبودن فروش جنسی که موجود نیست، این است که باعث ضرر کردن یکی از طرفین می شود.
در خریدهای اینترنتی تمام ویژگیهای جنس بیان می شود و اگر منافاتی با شرح جنس داشت خریدار حق پس دادن جنس را دارد. همچنین اگر خریدار جنس را دریافت نکند فرشنده پولی در یافت نمی کند. اما اگر هر گونه سوء استفاده از این نوع تجارت انجام شود و به یکی از طرفین ضرری وارد کند، آنگاه این نوع تجارت حرام است.

نظریه ها

 • سلام. مطالب اینترنتی پولی را اگر با استفاده از ترفندهای اینترنتی و بدون پرداخت مبلغی دانلود کنیم، چه حکمی دارد؟ 

 • سلام علیکم .دوستم میخواهد یه سایت برای یه دکتر بنویسد .اگه بعدا دکتره تو سایتش عکس زن بزاره آیا برای دوستم گناهه یا نه؟
  تو رو خدا زود پاسخ دهید.

  • و علیکم السلام

   نه، دوست شما مسؤل کار هایی که صاحب سایت انجام می دهد نمی باشد

 • مگر در این زمینه دوستم با او همکاری نکرده است ؟طبق آیه 2 سوره ماءده ما نباید در زمینه گناه و معصیت با دیگران کمک کنیم نظرتان در مورد آیه مذکور چیست؟!

  • با سلام

   به خاطر قاتل بودن کسی آیا تولید کننده چاقو مقصر است؟!

 • با سلام و تشکر از شما
  اما در رابطه با سوال ببخشید اگر دوستم که مطمن است بعدا اون دکتره روی سایت عکس زن فقط صورت رو قرار می دهد در این صورت دوستم باز هم در گناه او شریک نخواهد بود ؟ یا برای قاتل اگر کسی که مطمن است اگر چاقو را به کسی بدهید که کسی را با آن خواهد کشت جایز است ؟
  تشکر از پاسخ شما

  • با سلام

   بله، معلوم اگر از پیش می دانست که برای انجام گناه می خواهد شریک جرم می شود

   شما که اول سوال طرح کردید نگفتید این را

   اصلا آقا ما نفهمیدیم برای چه از ما این قدر سوال می کنید به نظر ما برای دریافت جواب نه، بلکه برای بحث کردن است

    

 • عزیزان دلبند هدف من بحث کردن نیست! بلکه می خواهم پاسخ تمامی سوالاتی که برام پیش میاد بدانم و میخواهم خودم را قانع کنم به عبارت دیگر بدون دلیل هیچ مطلبی را نپذیرم تا مطلب برایم روشن شود و غیر از این هدفی دیگری ندارم !
  و الله عالم تر است .

مارا از مدیای مجازی متوانید دنبال بکنید