دين وفطرت
وقت امساک

وقت امساک

وقت امساک

سوال: امساک چیست؟ در آن هنگام افق چگونه است؟

جواب: به وقت بین به پایان رسیدن شب و آغاز سحر امساک گفته میشود. سحر، به اولین اوقات صبح که با تاریکی بازمانده شب اجین می شود، گفته می شود. در این اوقات، هم آثاری از شب و هم از روز وجود دارد. بعد از آن نورهای سرخ رنگی در افق شروع به پخش می شود.

تصویری از آن موقع:

1

وقت سحر- فجر کاذب

آیه ای که این وقت را توضیح می دهد از این قرار است:

فَالِقُ الإِصْبَاحِ وَجَعَلَ اللَّيْلَ سَكَنًا وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ حُسْبَانًا ذَلِكَ تَقْدِيرُ الْعَزِيزِ الْعَلِيمِ [1]

[هموست كه] شكافنده صبح است و شب را براى آرامش و خورشيد و ماه را وسيله حساب قرار داده اين اندازه‏گيرى آن تواناى داناست

در عربی "صبح" به معنی سرخی است. "فالق الاصباح" در آیه، از آغاز سحر،کمان سرخ رنگی که  اشعه های سرخ و سفید که با سیاهی افق اجین می شود را می برد.

پیامبر(ص) چنین می فرمایند:

 "روشنایی که در افق به بالا رفته فجر نمی باشد. فجر، سرخی است که به عرض پخش شده."

همان طور که در عکس مشاهده می شود افق روشن به نظر می آید و در بین عوام به اشتباه این را "فجر صادق" می گویند. در صورتی که در هر روز، سه طلوع و سه غروب داریم.

طلوع ها: فجر کاذب، امساک، و خورشید است. امساک با طلوع دوم آغاز می شود، و این نظر بین تمام مذاهب مشترک است.

وقت امساک، هنگامی است که در افق سرخی به صورت بارز نمایان می شود و برق می زند، در پایین آن خطی سیاه و در بالای آن خطی سفید نمایان می شود. عکس پایین این موقع را نشان می دهد. در آنجا خط سفید هنگامی که کاملا نمایان می شود، وقت امساک است.

2

پیامبر(ص) می فرماید:

"بخورید و بیاشامید، روشنایی که به سمت بالا می رود شما را فریب ندهد. تا زمانی که سرخی که به عرض پخش می شود را ندیده اید می توانید بخورید و بیاشامید."

 

[1]  انعام 6/96

نظریه ها

  • سلام علیکم
    من شنیده ام که در دنیای امروز که این همه روشنایی در دنیا وجود دارد در شهرها امکان دیدن این فجرها و تشخیص آن نیست مگر در کویر یا در روستاهای دور افتاده آیا صحیح است ؟

    • و علیکم السلام
      بله، بعید نیست. اما وفتی علم پیشرفت کرده و راه محاسبه وجود دارد، چه لزومی دارد آن را نادیده بگیریم؟

مارا از مدیای مجازی متوانید دنبال بکنید