دين وفطرت

حکم جشن گرفتن روز کریسمس و تزیین درخت کاج در اسلام

سوال:

آیا بزرگداشت از روز کریسمس وجشن گرفتن در روز اول سال میلادی و تزیین درخت کاج جایز هست؟

پاسخ:

بزرگداشت از عید کریسمس در دین اسلام جایز نیست حتی در  دین مسیحیت نیز برگزاری مراسم عید میلاد مسیح علیه السلام کاری نوآور و اختراع شده می‌باشد که بعد از حواریون [پیروان عیسی علیه السلام] پیدا شده است، نه حضرت مسیح علیه السلام و نه حواریون چنین چیزی را سفارش کرده و انجام داده‌اند.

متأسفانه امروزه  بسیاری از مسلمانان نیز در کشورهای اسلامی به این مراسم و جشن گرفتن در آن روز مبتلا شده‌اند. برگزاری مراسم عید میلاد مسیح علیه السلام تنها به مسیحی‌ها مربوط نمی‌شود، بلکه بعضی از مسلمانان نادان هم در آن شرکت می‌کنند، آن مسلمانانی که در واقع شهوات نفس و هوا و هوس و شیطان آنها را برای این کار دعوت می‌کند، چون در این مراسم‌ زنان با مردان اختلاط پیدا می‌کنند، و پردة حیا و شرم به کلی زدوده می‌شود، نوشیدن شراب، رقص زنان با مردان و سایر کارهای دیگری که گوینده از بیان آنها شرم دارد در آن صورت می‌گیرد.

به همین صورت است تقلیدهای کورکورانه از مسیحی‌ها، و این تقالید را تقدم و پیشرفت می‌‌دانند، شرکت کردن با مسیحی‌‌ها در این جشن‌ها را صورتی از صورت‌های تمدن به حساب می‌آورند، به  همین دلیل برای حضور در این مجالس عجله می‌کنند و علاقه نشان می‌دهند، و این مناسبت را به مسیحی‌ها تبریک و تهنیت می‌گویند واین اصلا در قران کریم جای ندارد مسلمانان چیزیکه در قران کریم برای شان بزرگداشتش امر شده با ید از ان بزرگداشت نمایند نه از چیزی دیگر. بنابر این با توجه به این که باعث ترویج فرهنگ غیر مسلمانان می‌شود مجاز نیست.

ما را در فضای مجازی دنبال کنید

فتوا ها