دين وفطرت
درست فهمیدن نکات کلیدی در قرآن کریم قسمت سوم

درست فهمیدن نکات کلیدی در قرآن کریم قسمت سوم

درست فهمیدن نکات کلیدی در قرآن کریم (قسمت سوم)

يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا [1]

اى پيامبر به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوششهاى خود را بر خود فروتر گيرند اين براى آنكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند [به احتياط] نزديكتر است و خدا آمرزنده مهربان است.

نکته مهم در آیه: “اين براى آنكه شناخته شوند” منظور این است که زنان جلباب (چادر، سرانداز) بیاندازد، نه به خاطر این که شناخته نشوند، بلکه به خاطر این که شناخته شوند. یعنی مردانی که سوء نیت دارند، باید آنان را از لباستان بشناسند، تا بفهمند که این زنان اهل فسق نیستند، و دنبال کردن این زنان فایده ندارد. اما اگر آیه را اشتباه تفسیر کنیم، و بگوییم که “اين براى آنكه شناخته نشوند” است، معنی آیه تغییر می کند و چنین خواهد شد:

اى پيامبر به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوششهاى خود را بر خود فروتر گيرند اين براى آنكه شناخته نشوند و مورد آزار قرار نگيرند [به احتياط] نزديكتر است و خدا آمرزنده مهربان است.

 و با این برداشت اشتباه برخی علماء چنین فتوی صادر می کنند: زنان مسلمان باید خود را طوری بپوشانند که شناخته نشوند(!) لذا پوشه زدن را موافق تر(؟!) بر آیه مذکور می دانند.

 


[1]  احزاب 59؛

نظریه ها

  • با سلام، جالبه تفسیر اول معقول تر و درست تر بنظر می رسد! بلاخره باید بین کسانی که برای خود احترام قائل و خواهان عفت هستند و دیگران که در این مسائل بی اهمیتند تفاوت ظاهری نیز وجود داشته باشد!

  • سلام علیکم. این نکته در این آیه بسیار مهم بوده است.که به آن توجه نمیکردیم.

ما را در فضای مجازی دنبال کنید